1/ JEŠTĚ K ROČNÍMU ZÚČTOVÁNÍ ZÁLOH ZA ROK 2007


   Zaměstnanec nám předložil pojistku od pojišťovny České spořitelny, kde je kombinováno „soukromé životní pojištění“ s pojištěním úrazovým. Ve smlouvě je uvedena pouze celková částka pojistného, kterou bude zaměstnanec platit měsíčně. Potvrzená částka zaplaceného pojistného je nižší než dvanáctinásobek měsíční částky. Můžeme tomuto zaměstnanci provést roční zúčtování?

   Jestliže z předložené smlouvy není zřejmé, kolik činí částka na soukromé životní pojištění, bylo by vhodné, aby zaměstnanec požádal pojišťovnu o rozčlenění celkového částky placeného pojistného, na část úrazovou a na část, která splňuje podmínky soukromého životního pojištění. Bez tohoto rozčlenění není možné roční zúčtování provést.


   Zaměstnanec předložil novou smlouvu na soukromé životní pojištění, splňující podmínky pro uplatnění odpočtu. Na tuto smlouvu byly převedeny prostředky ze staré smlouvy, ze které nebylo vyplaceno pojistné plnění ani odbytné. Na potvrzení od pojišťovny je ale uvedená částka, kterou si skutečně zaplatil v roce 2006, navýšená o převedené pojistné ze staré smlouvy. Můžeme celou tuto částku odečíst jako „soukromé životní pojištění“?

   Podle poslední věty § 15 odst. 10 zákona o daních z příjmů nedošlo k zániku smlouvy a tudíž je možné, při splnění všech podmínek soukromého životního pojištění, odpočet uplatnit. Pokud pojišťovna potvrdila i převedené pojistné ze staré smlouvy, měla by potvrzení zaměstnanci opravit tak, aby na něm byla pouze částka pojistného zaplaceného v roce 2006, jinak tomuto zaměstnanci nelze provést roční zúčtování.


   V roce 2006 u nás pracoval uchazeč o zaměstnání. Jeho příjmy v roce nepřekročily nikdy polovinu minimální mzdy a jelikož podepsal prohlášení k dani, uplatňovali jsme u něho slevu na dani na poplatníka, čímž byla jeho měsíční daňová povinnost nulová. Nyní nás přišel požádat o roční zúčtování s tím, že by si chtěl uplatnit daňové zvýhodnění na nezletilou dceru. Jeho manželka pobírala po celý rok 2006 rodičovský příspěvek. Můžeme u něho daňové zvýhodnění uplatnit, když jsme mu žádnou daň v průběhu roku nesráželi?

   Pokud tento zaměstnanec dosáhl v roce 2006 hrubého příjmu alespoň 45420 Kč (tj. šestinásobku minimální mzdy), je možné u něho provést roční zúčtování a uplatnit daňové zvýhodnění na dceru. Daňové zvýhodnění by se v tomto případě uplatnilo formou daňového bonusu, tzn., že by mu náležel v plné výši 6000 Kč. Pokud by byl jeho příjem v roce 2006 nižší než 45420 Kč, nemusí o provedení ročního zúčtování žádat, protože na zálohách u něho nebylo sraženo nic a nárok na daňový bonus u něho nevznikl…


   Zaměstnanec chce uplatnit odpočet úroků na opravu rodinného domku, který vlastní jeho rodiče a on jej pouze užívá ke svému trvalému bydlení. Můžeme u něho roční zúčtování provést a v případě že ano, jaké doklady nám musí zaměstnanec doložit?

   Podle § 15 odst. 10 písm. e) je bytovou potřebou „údržba a změna stavby bytového domu, rodinného domu nebo bytu ve vlastnictví a bytu v nájmu nebo užívání“. Tato bytová potřeba se prokazuje výpisem z listu vlastnictví a v případě bytu v užívání dokladem o trvalém pobytu (občanským průkazem). Jelikož sám zaměstnanec není vlastníkem, doporučují pracovníci MF uplatnit odpočet v rámci daňového přiznání. Oprávněnost odpočtu bude muset poplatník, který je pouze „uživatel bytu v rodinném domě svých rodičů“, dokladovat na výzvu správce daně. U zaměstnavatele je uplatnění tohoto odpočtu podle našeho názoru možné jen po konzultaci s příslušným správcem daně.


   Je třeba, aby si manželka našeho zaměstnance uplatnila minimální základ daně, když je na rodičovském příspěvku a zároveň podniká a její příjmy z podnikání snížené o výdaje jsou za rok 2006 ve výši cca 40 tis. Kč?

   Podle § 7c odst. 1 musí být základ daně (§ 5) u poplatníka s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) alespoň 112900 Kč. Ustanovení o minimálním základu daně se podle odst. 4 § 7c nevztahuje mimo jiné na poplatníka, kterému náležel rodičovský příspěvek. V tomto případě by bylo možné, aby si tito manželé uplatnili společné zdanění podle § 13a, protože na manželku Vašeho zaměstnance se minimální základ nevztahuje.


   Zaměstnanec, který u nás uplatňuje poprvé v letošním roce odpočet úroků z hypotečního úvěru (předtím jej uplatňoval až v rámci daňového přiznání na FÚ) nám předložil smlouvu o hypotečním úvěru a dále výpis z listu vlastnictví s datem roku 2005. Můžeme tento výpis uznat nebo si musí obstarat aktuální výpis z listu vlastnictví?

   Podle § 38l se většina druhů bytové potřeby prokazuje výpisem z listu vlastnictví. V zákonu však není specifikováno, jak „čerstvý“ by tento výpis měl být. Pracovníci MF doporučují, aby tento výpis byl pokud možno s datem roku, kdy začal poplatník odpočet úroků uplatňovat poprvé. Jelikož tento zaměstnanec odpočet úroků již uplatňoval v předchozích letech na FÚ, je podle našeho názoru možné předložený výpis z listu vlastnictví použít.


   Zaměstnanec by chtěl v rámci ročního zúčtování uplatnit dar, který poskytl v prosinci roku 2005 obecnímu úřadu v místě svého bydliště na výstavbu kanalizace. Výše daru činní 5000 Kč a zaměstnanec doložil darovací smlouvu se všemi náležitostmi. Můžeme tento dar zaměstnanci v rámci ročního zúčtování uznat?

   V pokynu MF D-300 se k § 15 odst. 1 (tj. k uznatelnosti darů) uvádí, že od základu daně lze hodnotu darů odečíst v tom zdaňovacím období, ve kterém byly prokazatelně poskytnuty. V tomto případě nemůžete dar v rámci ročního zúčtování uznat, protože byl poskytnut již v roce 2005. Zde by si ale zaměstnanec mohl podat daňové přiznání za rok 2005.


   Zaměstnáváme starobního důchodce, který podepsal prohlášení k dani na rok 2006 a nyní požádal o roční zúčtování záloh. Při podpisu žádosti nám předložil potvrzení od penzijního fondu o zaplacení částky 12 tis. Kč na penzijní připojištění a dále předložil potvrzení pojišťovny o zaplacení částky 4800 Kč na soukromé životní pojištění. Můžeme tyto částky uznat v rámci ročního zúčtování, jestliže se jedná o poživatel starobního důchodu?

   Pokud Vám tento důchodce předloží ještě smlouvu na penzijní připojištění a smlouvu na soukromé životní pojištění (resp. pojistku), můžete tyto nezdanitelné částky v rámci ročního zúčtování uplatnit. Poživatel starobního důchodu nemůže uplatnit pouze základní slevu na poplatníka v případě, že tento starobní důchod pobíral k 1. 1. zdaňovacího období a slevu na studium (ta je pouze do 28 let), ostatní nezdanitelné částky resp. slevy uplatnit může.


  Můžou si uplatnit společné zdanění manželé, kde manžel pracoval jen po část roku a jeho zdanitelný příjem byl 59300 Kč? V měsících kdy pracoval, uplatňoval daňové zvýhodnění na 2 děti. Manželka pobírala po celý rok rodičovský příspěvek a jiné příjmy podléhající dani neměla. Máme obavu, že rozdělením základu daně na oba manžele nebude splněna podmínka pro vznik nároku na daňový bonus, tj. šestinásobek minimální mzdy.

   Vaše obava je naprosto zbytečná, protože této rodině se uplatnění společného zdanění nevyplatí, jelikož příjem v rodině je tak nízký, že pokud podá daňové přiznání manžel, bude jeho daňová povinnost po uplatnění slevy na poplatníka nulová. Daňové zvýhodnění bude činit 12000 Kč a bude poskytnuto formou daňového bonusu. Tento zaměstnanec by také mohl požádat o provedení ročního zúčtování svého posledního plátce mzdy v roce 2006.