4/ POSKYTOVÁNÍ DOVOLENÉ PŘI ZMĚNĚ ZAMĚSTNÁNÍ V PRŮBĚHU MĚSÍCE


   V DIS 3/2007 jsme se věnovali problematice bezprostředního nástupu do zaměstnání pro vznik nároku na dovolenou v průběhu kalendářního měsíce. Podle tohoto výkladu se někteří z Vás domnívají, že poměrnou část dovolené nelze poskytnout v žádném případě, což je ale nesprávně pochopený výklad…
   V DIS číslo 3 se hovoří o nástupu zaměstnance od 19. 3. s tím, že předchozí pracovní poměr skončil již 16. 3. V tomto případě se nejednalo o „bezprostřední nástup do zaměstnání“ a tudíž za měsíc březen nenáleží jedna dvanáctina poměrné části dovolené.
   Pokud by ale zaměstnanec skončil pracovní poměr až 18. 3. a do nového zaměstnání nastoupil od 19. 3., podmínky pro poskytnutí poměrné části dovolené za měsíc březen by byly splněny (§ 212 odst. 3 ZP) a jednu dvanáctinu dovolené za tento měsíc by poskytl nový zaměstnavatel.
   Obdobně by zaměstnanci náležela jedna dvanáctina poměrné části dovolené v případě, že jeho pracovní poměr vznikl dne 1. 1. a nikoliv až 2. 1. Zde takto uzavírají pracovní poměr zaměstnavatelé, kteří nechtějí zaměstnanci poskytnout náhradu mzdy za svátek…
  ZÁVĚR:
pokud budeme chtít zaměstnanci poskytnout poměrnou část dovolené za příslušný kalendářní měsíc, musíme si ohlídat, aby pracovní poměry na sebe bezprostředně navazovaly.
   POZOR:
o bezprostřední nástup se nejedná v případě, že je zaměstnanec do 3. 5. evidován na úřadu práce a od 4. 5. nastoupí k zaměstnavateli. Zde není splněna podmínka skončení jednoho pracovního poměru a nástup do nového pracovního poměru. Na úřadu práce zaměstnanec žádný pracovní poměr neměl!