3/ ZMĚNY V ODVODECH DANĚ Z PŘÍJMŮ A POJISTNÉHO Z ODMĚN PŘEDSEDŮ MATURITNÍCH KOMISÍ, KOMISAŘŮ A HODNOTITELŮ – vztahuje se jen na některé střední školy a gymnázia


DIS 6/2011 jsme se věnovali odvodům z odměn předsedů maturitních komisí, komisařů a hodnotitelů. Vzhledem k tomu, že od roku 2014 došlo k některým změnám v zákonu o daních z příjmů a v zákonu o pojistném na SZ, rozhodli jsme se tyto odvody zrekapitulovat.

V § 47 vyhlášky 177/2009 Sb. o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou je řešeno odměňování předsedů maturitních komisí, komisařů a hodnotitelů takto:
(1) Předsedovi zkušební maturitní komise náleží odměna ve výši 130 Kč za každou započatou hodinu výkonu činnosti předsedy.
(2) Komisaři náleží odměna ve výši 130 Kč za každou započatou hodinu výkonu činnosti komisaře.
(3) Hodnotiteli náleží odměna ve výši 100 Kč za jednu opravenou písemnou práci.
(4) Odměna podle odstavců 1 až 3 přísluší na základě smlouvy uzavřené podle občanského zákoníku; splatná je v pravidelných termínech pro výplatu mzdy nebo platu pro zaměstnance v pracovním poměru.

Odměny těmto skupinám budou opět vypláceny podle smlouvy uzavřené podle občanského zákoníku (nyní podle § 1746 odst. 2 NOZ) a odvody z nich budou vypadat takto:

Odměna za výkon funkce školního maturitního komisaře a předsedy maturitní komise je příjmem podle § 6 zákona o daních z příjmů, u kterého je plátce daně povinen srazit zálohu na daň podle § 38h odst. 1 ZDP, a to i v případě, že její výše nepřesáhne 5000 Kč. Hranice 5000 Kč pro zvláštní sazbu daně byla od roku 2014 zrušena, takže všechny tyto odměny budou od roku 2014 podléhat zálohové dani a ti, kteří je obdrží si budou muset po skončení roku podat daňové přiznání. Odměny hodnotitelů, kteří jsou zároveň zaměstnanci, budou přičteny k ostatním příjmům u zaměstnavatele a zdaněny rovněž zálohovou daní.

Podle stanoviska Ministerstva školství je třeba rozlišit, zda se jedná o hodnotitele nebo maturitního komisaře či předsedu maturitní komise.

Odměny hodnotitelů

Na hodnotitele písemných prací se i v roce 2014 pohlíží jako na zaměstnance, neboť svoji funkci vykonávají v pracovněprávním vztahu ke škole, jejímiž jsou pedagogickými pracovníky. Použije se tedy § 5 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., který stanovuje povinnost odvést pojistné na SZ.

Odměny předsedů a komisařů

Komisaři a předsedové jsou rovněž od 1. 1. 2014 vůči CZVV, resp. škole, kde se maturitní zkouška koná, v postavení zaměstnanců, protože jim plynou příjmy ze závislé činnosti (§ 3 odst. 1 písm. b) bod 20 zákona 589/92 Sb. o pojistném na SZ). Z toho vyplývá, že od roku 2014 jsou nemocensky a důchodově pojištěni a pojistné na SZ se odvádí.

Podle § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb. se fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, považuje pro účely zdravotního pojištění za zaměstnance.

Škola v případě předsedy a hodnotitele a CZVV v případě komisařů má povinnost do 8 dnů ode dne „nástupu“ těchto osob „do zaměstnání“ oznámit tuto skutečnost příslušné zdravotní pojišťovně v souladu s § 10 odst. 1 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb. Dnem „nástupu předsedy, hodnotitele a komisaře do zaměstnání“ také vzniká  škole, resp. CZVV povinnost platit za tyto osoby část pojistného. Za den „nástupu do zaměstnání“ se ve smyslu § 8 odst. 2 písm. i) zákona č. 48/1997 Sb. považuje den nástupu do funkce, tedy den, kdy byla vykonána první činnost, za niž náleží dané osobě odměna podle § 47 vyhlášky č. 177/2009 Sb.

ZÁVĚR:

Od roku 2014 podléhají odměny předsedů maturitních komisí, komisařů a hodnotitelů odvodům pojistného na SZ, pojistného na VZP a dani z příjmů. Daň z příjmů bude z těchto odměn vždy zálohová.