Démonia Praha

menu html5 by Css3Menu.com

3/ DOTAZY K PŘÍSPĚVKŮM ZAMĚSTNAVATELE NA SOUKROMÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A K ODPOČTU VLASTNÍCH PLATEB ZAMĚSTNANCI V ROCE 2015


DIS 12/2014 jsme psali o změnách v příspěvcích zaměstnavatele na soukromé životní pojištění a ve vlastních platbách zaměstnance na životní pojištění. Dnes se pokusíme provedené změny rozebrat z pohledu zaměstnavatele jednak při

  • příspěvku zaměstnavatele svým zaměstnancům a také

  • při uplatňování odpočtu vlastní platby na soukromé životní pojištění formou nezdanitelné částky.

Změny se týkají zejména smluv (pojistek), které umožňovaly vybírání finančních prostředků v průběhu trvání pojistné smlouvy. Jak tedy správně postupovat v roce 2015, aby byl dodržen zákon a zaměstnanci o výhody nepřišli?

PŘÍSPĚVKY ZAMĚSTNAVATELE (§ 6 odst. 9 písm. p) bod 3 ZDP)

Co musí udělat zaměstnanci, kterým zaměstnavatel na životní pojištění nepřispíval a ani do budoucna o tom neuvažuje?

Jestliže zaměstnavatel na soukromé životní pojištění nepřispíval, nemusí od nich vyžadovat dodatky ke smlouvě o změně pojistných podmínek k 1. 1. 2015. Pokud si sám zaměstnanec uplatňoval nezdanitelnou částku z titulu vlastní platby na životní pojištění, měl by si smlouvu změnit, jinak mu již pojišťovna za rok 2015 nevystaví potvrzení o vlastní platbě.


Co musí udělat zaměstnanci, kteří měli smlouvu umožňující předčasné výběry, abychom jim mohli i nadále na životní pojištění přispívat?

Zde by měl zaměstnanec předložit dodatek k pojistné smlouvě, podle kterého již není možný předčasný výběr. Dostačující by bylo i potvrzení pojišťovny, že pojistná smlouva splňuje podmínky platné od 1. 1. 2015.


Co musí udělat zaměstnanci, kteří neměli smlouvu umožňující předčasné výběry, aby se jim mohlo i nadále na životní pojištění přispívat?

V těchto případech některé pojišťovny rozesílají svým klientům potvrzení, že pojistná smlouva splňuje podmínky platné od 1. 1. 2015. Toto potvrzení by mělo stačit k tomu, aby mohl zaměstnavatel poskytovat i nadále příspěvek od daně osvobozený.


Jak postupovat u zaměstnanců, kteří nám nedoloží doklad o změně pojistné smlouvy a my o nich víme, že mají uzavřenou smlouvu, která umožňuje předčasné výběry?

V tomto případě zastavíme poskytování příspěvku do doby než nám zaměstnanec doloží, že si smlouvu podle nových pravidel změnil. Vzhledem k tomu, že podle přechodného ustanovení zákona 267/2014 Sb. mají možnost si smlouvu změnit do konce měsíce března 2015, můžeme jim přispět v následujících obdobích i za měsíce leden až březen. V případě změny smlouvy do konce března 2015 se má za to, že smlouva splňovala nové podmínky již od 1. 1. 2015.


Je zaměstnanec povinen informovat svého zaměstnavatele o případných změnách smlouvy v průběhu roku?

Podle § 6 odst. 9 písm. p) bod 3 poslední věty je zaměstnanec povinen oznámit svému zaměstnavateli nejpozději poslední den kalendářního měsíce, v němž změna nastala, že nárok na daňové osvobození příspěvků hrazených zaměstnavatelem na jeho soukromé životní pojištění zanikl. Zaměstnavatel by měl po tomto oznámení buď začít z příspěvku odvádět daň a obojí pojistné nebo přestat svému zaměstnanci přispívat…


Jak postupovat v případě, že zaměstnanec změnu smlouvy včas neoznámí a my tuto skutečnost zjistíme např. až po 3 měsících?

V těchto případech by se měla provést oprava měsíců, v nichž bylo neoprávněně uplatněno daňové osvobození příspěvků zaměstnavatele. Tzn., že z příspěvků za tyto měsíce by se měla odvést daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění.


Musí zaměstnavatel přispívat i zaměstnanci, který si nezměnil smlouvu na životní pojištění podle podmínek platných od 1. 1. 2015?

Zde bude záležet na tom, jak má zaměstnavatel sjednáno poskytování příspěvku v kolektivní smlouvě nebo stanoveno ve vnitřním předpisu. Pokud je ve vnitřním předpisu stanoveno, že příspěvek náleží všem zaměstnancům, kteří mají uzavřenou životní pojistku, měl by se poskytnout i na smlouvu nesplňující nové podmínky platné od 1. 1. 2015. Z tohoto příspěvku by se ale musela odvést daň a obojí pojistné. Vzhledem k „nevýhodnosti“ této formy příspěvku, doporučujeme předělat vnitřní předpis nebo kolektivní smlouvu tak, aby se příspěvek poskytoval jen zaměstnancům, kteří mají uzavřenu smlouvu splňující podmínky platné od 1. 1. 2015.


Nebude se jednat o diskriminaci zaměstnanců v případě, že se bude příspěvek poskytovat jen na smlouvy, které neumožňují předčasné výběry?

V tomto případě se nemůže jednat o diskriminaci, protože každý zaměstnanec má možnost si uzavřít takovou smlouvu, která bude splňovat podmínky pro daňové osvobození.


Vzhledem ke komplikacím se sledováním uznatelnosti pro daňové osvobození smluv na životní pojištění uvažujeme, že tento příspěvek zrušíme. Jaké máme jiné možnosti poskytovat zvýhodněné příspěvky svým zaměstnancům?

Podle § 6 odst. 9 písm. p) bodu 1 je možno přispívat až do 30000 Kč na penzijní připojištění se státním příspěvkem nebo na doplňkové penzijní spoření. Výhodou příspěvku touto formou je, že zde nejsou umožněny průběžné výběry a v případě předčasného zrušení těchto smluv bude příspěvek zaměstnavatele zdaněn přímo penzijní společností.


V kterých případech si bude muset zaměstnanec dodanit příspěvky zaměstnavatele?

Vzhledem k tomu, že podle přechodného ustanovení zákona 267/2014 Sb. se nemusí dodaňovat příspěvky zaměstnavatele poskytnuté do 31. 12. 2014, budou se danit až příspěvky poskytnuté v roce 2015 a následujících. Např. zaměstnavatel přispíval  v měsících leden až srpen 2015. V září 2015 zaměstnanec oznámil zaměstnavateli, že si změnil smlouvu tak, aby opět umožňovala předčasné výběry a zaměstnavatel zastavil poskytování příspěvků. První předčasný výběr učinil zaměstnanec v říjnu 2015. V tomto případě bude muset podat daňové přiznání za rok 2015 a jako příjem podle § 6 v něm uvede příspěvky zaměstnavatele za měsíce leden až srpen 2015.


ODPOČET VLASTNÍCH PLATEB ZAMĚSTNANCE NA ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ (§ 15 odst. 6)

Jak se dozvíme, že si zaměstnanec nezměnil smlouvu na životní pojištění pro účely uplatnění nezdanitelné částky?

Pokud si zaměstnanec nezmění smlouvu na soukromé životní pojištění nejpozději do konce března 2015, nevystaví mu pojišťovna již na rok 2015 potvrzení o zaplaceném pojistném.


Co musí udělat zaměstnavatel v případě, že mu zaměstnanec nepředloží za rok 2015 potvrzení o zaplaceném pojistném?

Pokud si zaměstnanec pouze nezměnil smlouvu podle znění zákona platného od 1. 1. 2015 (tj. ponechal si možnost předčasných výběrů), může se u něho provést roční zúčtování záloh (měl by to prokázat). Pokud by smlouvu předčasně ukončil, měl by si podat daňové přiznání a jako příjem podle § 10 uvést částky, o které si v předchozích 10 letech snižoval základ daně.


Co by se stalo v případě, že si zaměstnanec do konce března 2015 změnil smlouvu tak, aby splňovala podmínky platné od 1. 1. 2015 a v roce 2015 a 2016 si uplatnil nezdanitelnou částku? V roce 2017 si ale smlouvu opět změnil tak, že umožňuje předčasné výběry.

V tomto případě by měl za rok 2017 podat daňové přiznání a jako příjem podle § 10 uvést částky, které si uplatnil jako nezdanitelné v roce 2015 a 2016. V případě, že smlouva nebyla zrušena, nemusí dodaňovat odpočty do 31. 12. 2014.


V kterém případě bude muset zaměstnanec dodanit uplatněné nezdanitelné částky na životní pojištění za deset let zpátky?

Pokud zaměstnanec předčasně (tj. před dosažením věku 60 let nebo dříve než po 60 měsících jejího placení) zruší smlouvu na soukromé životní pojištění v roce 2015 nebo později, bude muset  v roce, kdy smlouvu zrušil podat daňové přiznání a jako příjem podle § 10 v něm uvést částky, které byly v předchozích 10 letech uplatněny jako nezdanitelná částka.

K problematice životního pojištění najdete v příloze tohoto čísla článek Kataríny Dobešové a ing. Rindové. Vzhledem k většímu rozsahu je pouze v elektronické podobě.




© Démonia s.r.o., 2015 | Poslední aktualizace: 31.03.2025 | www.demonia.cz

 

Odhlasit Home