Démonia Praha

menu html5 by Css3Menu.com

2/ DOPLNĚNÍ VÝKLADU KE ZMĚNÁM V PROVÁDĚNÍ SRÁŽEK ZE MZDY OD 1. 9. 2015


V posledních číslech informačního servisu jsme se věnovali změnám v občanském soudním řádu (zákon 99/1963 Sb., OSŘ) a exekučním řádu (zákon 120/2001 Sb., EŘ). Vzhledem k tomu, že se objevila nová aktuální stanoviska, doplňujeme náš předchozí výklad takto:

Provádění srážek ze mzdy z dohody o provedení práce se plně vztahuje až na soudní usnesení a exekuční příkazy vydané po 31. srpnu 2015.

Po tomto datu již nebude možné na dohody o provedení práce nařizovat přikázání jiné peněžité pohledávky podle § 312 OSŘ.

Pro provádění srážek ze mzdy z dohod o provedení práce na základě rozhodnutí vydaných před 1. 9. 2015 je třeba postupovat podle přechodného ustanovení zákona 164/2015 Sb., kde se uvádí, že „OSŘ ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti novely (tj. od 1. 9. 2015) použije i pro řízení zahájená před tímto dnem. Právní účinky úkonů, které v řízení nastaly před tímto dnem, ale zůstávají zachovány.“

Konkrétně se můžeme v praxi setkat s těmito případy:

  •    pokud byl vydán exekuční příkaz na srážky ze mzdy před 1. 9. 2015 a zaměstnanec má u zaměstnavatele příjem z pracovního poměru a z dohody o provedení práce, tak se exekuční příkaz na odměnu z DPP nevztahuje, a to ani při změně plátce mzdy v budoucnu. Exekutor má ale možnost změnit exekuční příkaz (§ 55 odst. 3 písm. c) EŘ). Pokud jej změní tak, aby se mohly srážky ze mzdy provádět i z dohody o provedení práce, měl by poslat zaměstnavateli usnesení o změně.

  •    pokud byl návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy podán soudu před 1. 9. 2015 nebo bylo usnesení soudu o nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy vydáno před 1. 9. 2015, právní účinky se vztahují jen na příjmy, které srážkám podléhají podle stavu v OSŘ k 31. 8. 2015. Nevztahuje se tedy na odměnu z DPP, a to ani při změně plátce mzdy v budoucnu.

  •    pokud byl soudu podán návrh na přikázání jiné peněžité pohledávky na odměnu z DPP před 1. 9. 2015 nebo již bylo o návrhu soudem rozhodnuto, zůstávají důsledky zachovány, tzn., že se bude i nadále srážet to, co je uvedeno v přikázání jiné peněžité pohledávky, protože v tomto případě nepůjde ani v budoucnu o srážky ze mzdy. Toto bude platit i při změně plátce odměny z DPP v budoucnu.

  •    pokud dojde ke změně plátce mzdy, doručí soud nebo soudní exekutor novému plátci mzdy usnesení k pokračování srážek ze mzdy. Právní důsledky předchozího usnesení soudu či exekučního příkazu z doby před 1. 9. 2015 se tím nezmění, tzn., že i nadále se srážky z dohody o provedení práce provádět nebudou.

Z výše uvedených případů vyplývá, že pokud zaměstnavatel již provádí exekuční srážky ze mzdy a jde o rozhodnutí z doby před 1. 9. 2015, na odměny z DPP se nevztahují.

V zákonu 120/2001 Sb., exekučním řádu (EŘ) byla provedena ještě změna v § 47, kde se doplnil nový odst. 3, který včetně odst. 2 zní:

(2) Exekuční příkaz má účinky nařízení výkonu rozhodnutí podle občanského soudního řádu. Podle exekučního příkazu nelze exekuci provést před
a) uplynutím lhůty podle § 46 odst. 6,

b) právní mocí rozhodnutí o návrhu na zastavení exekuce, pokud byl podán ve lhůtě podle písmene a),

c) zápisem doložky provedení exekuce do rejstříku zahájených exekucí podle § 35b odst. 1 písm. h),

d) právní mocí exekučního příkazu.

(3) Pro účely odstavce 2 písm. d) není provedením exekuce úkon učiněný k zajištění majetku povinného pro účely jeho postižení takovou exekucí.

V tomto případě bude úkonem učiněným k zajištění majetku povinného to, že exekutor doručí plátci mzdy exekuční příkaz (i nepravomocný) a plátce mzdy začne provádět srážky ze mzdy a sražené částky bude deponovat až do oznámení o nabytí právní moci.

Problémy při aplikaci tohoto nového odstavce vzniknou v případě, že plátci byl doručen exekuční příkaz před datem 1. září 2015. Zde se bude muset postupovat podle přechodného ustanovení (článek IV bod 1 zákona 164/2015 Sb.), které zní:

Není-li dále stanoveno jinak, použije se exekuční řád a občanský soudní řád ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona i pro řízení zahájená přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona; právní účinky úkonů, které v řízení nastaly přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, zůstávají zachovány.

Z tohoto přechodného ustanovení vyplývá, že nepravomocný exekuční příkaz, doručený plátci před 1. září 2015 nelze srážet, dokud nenabude právní moci. Tento exekuční příkaz ani nezískal pořadí pohledávky pro provádění srážek ze mzdy (ono se na něj ani nemělo srážet a deponovat, protože ještě nebyl v § 47 EŘ odst. 3 ...). Pokud byl ale plátci mzdy doručen exekuční příkaz po 31. 8. 2015, začne z něho plátce mzdy provádět srážky a bude je deponovat do doby než mu exekutor oznámí nabytí právní moci. Tento exekuční příkaz tak získá dřívější pořadí pohledávky než nepravomocný exekuční příkaz doručený před 1. 9. 2015.

Poznámka: zde očekáváme, že budou problémy u některých zaměstnavatelů, kteří na doručené exekuční příkazy před 1. 9. 2015, srážky ze mzdy prováděli a deponovali, i když tyto příkazy ještě nenabyly právní moci. Tento postup se mohl v té době uplatnit jen v případě soudního výkonu rozhodnutí podle OSŘ, ale nikoliv u exekucí podle exekučního řádu.



© Démonia s.r.o., 2015 | Poslední aktualizace: 31.03.2025 | www.demonia.cz

 

Odhlasit Home