Podle dosud ustálené praxe se pracovní volno s náhradou mzdy poskytovalo pouze v případě, že se jednalo o rehabilitace, které byly nařízeny zaměstnancům, kteří utrpěli u zaměstnavatele pracovní úraz. Někteří zaměstnavatelé si rozšířili okruh jiných důležitých osobních překážek v práci o léčebné rehabilitace a náhradu mzdy při nich poskytovali. V ostatních případech si zaměstnanci rehabilitace napracovávali, nebo čerpali náhradní volno případně neplacené volno.
Ministerstvo zdravotnictví (dále jen MZ) zaujalo stanovisko k léčebným rehabilitacím ve vztahu k pojmu vyšetření a ošetření pro účely Nařízení vlády 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Podle MZ je léčebně rehabilitační péče nedílnou součástí zdravotní péče podle § 2 odst. 4 písm. b) zákona 372/2011 Sb. o zdravotních službách, kde se říká, že „zdravotní péčí se rozumí preventivní, diagnostické, léčebné, léčebně rehabilitační, ošetřovatelské a jiné zdravotní výkony prováděné zdravotnickými pracovníky za účelem mimo jiné udržení, obnovení nebo zlepšení zdravotního stavu“.
CO BUDE TENTO VÝKLAD PRO ZAMĚSTNAVATELE ZNAMENAT?
Účast zaměstnance na léčebné rehabilitaci v jeho pracovní době bude nutné na základě stanoviska ministerstva zdravotnictví považovat z hlediska pracovněprávní úpravy za jinou důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance s náhradou mzdy nebo platu nebo části mzdy nebo platu podle Přílohy k nařízení vlády 590/2006 Sb. o jiných důležitých osobních překážkách v práci bodu 1 písm. a) a b), tj. „vyšetření nebo ošetření“. Musí se ale jednat o rehabilitaci prováděnou ve zdravotnickém zařízení, a nikoliv o rehabilitační péči, kterou poskytují právnické nebo fyzické osoby na základě živnostenského oprávnění (masérské salony, kondiční a rehabilitační cvičení apod.). V takovém případě již nejde o zdravotní péči, protože není prováděna ve zdravotnickém zařízení. Zdravotnické zařízení by mělo být podle § 19 odst. 4 zákona 372/2011 Sb. o zdravotních službách zapsáno v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb. ZÁVĚR:
Pokud budou léčebné rehabilitace prováděny ve zdravotnických zařízeních, bude třeba poskytnout zaměstnanců pracovní volno s náhradou mzdy. Zde je třeba ale ještě upozornit, že pracovní volno z důvodu ošetření nebo vyšetření náleží zaměstnanci pouze v prokázaném (§ 206 odst. 2 ZP) a nezbytně nutném rozsahu a dále za podmínky, že nebylo možné absolvovat toto vyšetření nebo ošetření mimo pracovní dobu zaměstnance!