5/ ROZDÍLY PŘI PRODLUŽOVÁNÍ ZKUŠEBNÍ DOBY (§ 35 odst. 4 ZP) A VÝPOVĚDNÍ DOBY (§ 53 odst. 2 ZP)
V poslední době se množí dotazy k problematice prodlužování zkušební doby o překážky v práci a o prodlužování výpovědní doby v případě uplynutí výpovědní doby v ochranné lhůtě. Dotazy se týkají hlavně toho, zda prodlužovat o pracovní dny nebo o kalendářní dny. Proto jsme se rozhodli se s tímto problémem jednou pro vždy vypořádat…
Prodlužování zkušební doby je řešeno v § 35 odst. 4 ZP takto: Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.
Vzhledem k tomu, že se zde hovoří o celodenních překážkách v práci a o celodenní dovolené, musí se zkušební doba prodlužovat o pracovní dny, na které připadla překážka v práci nebo dovolená.
Prodlužování výpovědní doby v případě uplynutí výpovědní doby v ochranné lhůtě řeší § 53 odst. 2 ZP takto: Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Protože se u výpovědní doby v 51 odst. 2 ZP říká, že začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, musí se vždy jednat o kalendářní dny, o které se zkušební doba prodlužuje.