Můžeme uplatnit daňové zvýhodnění na dceru naší zaměstnankyně, která u nás rovněž pracuje a je studentkou dálkového studia na vyšší odborné škole? Dcera má individuální studijní plán a její výdělky u nás jsou ve výši, která zakládá účast na NP.
Studium na vyšší odborné škole je podle § 12 odst. 2 písm. c) zákona 117/95 Sb. o SSP považováno za studium na střední škole, které se podle § 12 odst. 1 písm. b) téhož zákona nepovažuje za soustavnou přípravu na budoucí povolání v případě, že se jedná o studium dálkové, distanční, večerní nebo kombinované, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné nebo má-li nárok na podporu v nezaměstnanosti. Jestliže se jedná o dálkové studium a její výdělky zakládají účast na NP, nelze daňové zvýhodnění na dceru uplatnit.
Jak se započte do příjmů manželky v roce 2021 ošetřovné za prosinec 2021 vyplacené v lednu 2022 ve výši cca 14000 Kč? Kdyby se do příjmů roku 2021 nezapočetlo, tak příjmy manželky by byly nižší než 68000 Kč, protože do zaměstnání nastoupila po rodičovské dovolené v měsíci srpnu 2021 a celý prosinec byla na ošetřování dítěte.
Do vlastního příjmu manželky (manžela) pro uplatnění slevy na dani v souladu s §35ba odst. 1 písm. b) ZDP, se zahrnují veškeré příjmy s výjimkou příjmů výslovně uvedených v § 35ba odst. 1 písm. b) tohoto zákona. Do tohoto příjmu manželky (manžela) se podle Pokynu GFŘ D-22 (k § 35ba odst. 1 písm. b) zahrnují příjmy dosažené v daném zdaňovacím období, tj. od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku, bez ohledu na skutečnost, zda jde o dávky jako je peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské, ošetřovné, podpora v nezaměstnanosti či jiné příjmy. To znamená, že ošetřovné za měsíc prosinec 2021 vyplacené v lednu 2022, se započte do vlastního příjmu manželky ve zdaňovacím období roku 2022 a slevu na manželku za rok 2021 je možné uplatnit.
Náš zaměstnanec prodal v roce 2021 rodinný dům vč. souvisejícího pozemku, ve kterém bydlel 15 měsíců bezprostředně před jeho prodejem. Prostředky získané prodejem, které obdržel rovněž v roce 2021, použije v roce 2022 na koupi bytu, ve kterém bude bydlet. Použije je tedy na obstarání vlastní bytové potřeby. Musí splnit ještě nějaké další podmínky pro možnost osvobození příjmu z prodeje rodinného domu od daně z příjmů fyzických osob?
S účinností od roku 2021 musí poplatník pro možnost uplatnění osvobození příjmů z prodeje nemovité věci od daně z příjmů fyzických osob v návaznosti na použití získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby splnit další podmínku, a to oznámit získání prostředků z prodeje správci daně do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém k získání prostředků došlo. Ve Vašem případě je tedy pro možnost uplatnění předmětného osvobození zaměstnanec povinen oznámit získání prostředků správci daně do konce lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021. V případě neoznámení získání prostředků správci daně v uvedené lhůtě, nelze osvobození od daně z příjmů, které je podmíněné vynaložením získaných prostředků na obstarání vlastní bytové potřeby, použít.
POZOR: Jestliže použije na obstarání bytové potřeby jen část prostředků získaných z prodeje, jsou od daně osvobozeny pouze takto použité prostředky a zbývající část je zdanitelným příjmem dle § 10 odst. 1 písm. b) ZDP.
Poplatník má uzavřeno kapitálové životní pojištění, na které uplatňuje daňové úlevy podle § 15 odst. 6 ZDP. Současná smlouva se mu zdá být nevýhodná a chce ji zrušit a současně uzavřít investiční životní pojištění. Co má udělat, aby nemusel dodanit uplatněné nezdanitelné částky z předchozích let?
Pokud nebude vyplaceno pojistné plnění nebo odkupné, a zároveň rezerva, kapitálová hodnota nebo odkupné bude převedeno pojišťovnou přímo na jinou pojistnou smlouvu (na účet u nové pojišťovny nebo na jiné životní pojištění u téže pojišťovny), může si poplatník i nadále uplatňovat odpočet, pokud nový produkt také splňuje podmínky dané § 15 odst. 6 ZDP a v minulosti uplatňované odpočty nedodaňuje.
Tzn., že i pro nový produkt musí platit, že výplata pojistného plnění (důchodu nebo jednorázového plnění) je v pojistné smlouvě sjednána až po 60 měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník věku 60 let, a že podle podmínek pojistné smlouvy není umožněna výplata jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy. U pojistné smlouvy s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití navíc za předpokladu, že pojistná smlouva s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití s pojistnou dobou od 5 do 15 let včetně má sjednanou pojistnou částku alespoň na 40 000 Kč a pojistná smlouva s pevně sjednanou pojistnou částkou pro případ dožití s pojistnou dobou nad 15 let má sjednanou pojistnou částku alespoň na 70 000 Kč. Poznámka: Převedení odkupného na jiné soukromé životní pojištění splňující podmínky ust. § 15 odst. 6 ZDP je jednou z podmínek pro to, aby poplatník nemusel dodanit souhrnnou částku, o kterou v předchozích deseti letech snižoval svůj daňový základ. Pokud pojišťovna na žádost poplatníka o převedení odkupného na jiné soukromé životní pojištění vyčíslí odkupné ve výši nula s odvoláním na všeobecné pojistné podmínky k tomuto produktu a na pojistnou matematiku, postačuje dodržet ostatní podmínky dané v ust. § 15 odst. 6 ZDP a v takovém případě povinnost dodanit není.
Máme zaměstnankyni, která nastoupila po rodičovské dovolené a v měsících, kdy pracovala si uplatňovala daňové zvýhodnění na dvě děti. V průběhu roku 2021 ale její příjem nedosáhl 91200 Kč, aby mohla obdržet daňový bonus na děti za celý rok. Nyní nám předložila potvrzení o zdanitelných příjmech od dalšího plátce mzdy, kde pracovala na dohodu o provedení práce, která byla daněna srážkovou daní. Při započtení těchto příjmů by splnila podmínku šestinásobku minimální mzdy pro nárok na daňový bonus. Můžeme ji provést roční zúčtování záloh a daňový bonus ji vyplatit?
Daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období 2021 měl příjem podle § 6 nebo § 7 ZDP alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy, tj. 91 200 Kč. Podle § 35c ZDP může poplatník daňový bonus uplatnit, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč. Do těchto příjmů se nezahrnují příjmy od daně osvobozené, příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně a příjmy, které jsou podle § 38f ZDP vyjmuty ze zdanění. Zahrne-li však poplatník příjmy zdaněné v průběhu zdaňovacího období srážkou podle zvláštní sazby daně do ročního základu daně v daňovém přiznání, pak se tyto příjmy do limitu pro výplatu daňového bonusu stanoveného ve výši šestinásobku minimální mzdy započtou. Z toho vyplývá, že roční zúčtování sice provést lze, ale bez nároku na daňový bonus. Pro zaměstnankyni tak bude výhodnější, aby si sama podala daňové přiznání a daňový bonus jí bude vyplacen, protože započtením příjmů z dohody o provedení práce splní podmínku alespoň 6násobku minimální mzdy pro jeho výplatu.
Musí podat daňové přiznání náš zaměstnanec, který překročil příjem ve výši 1701168 Kč (tj. 48násobek průměrné mzdy) a tudíž část jeho příjmů podléhala 23% sazbě daně? V roce 2020 si musel podat daňové přiznání a uplatnit solidární zvýšení daně.
Povinnost podat daňové přiznání při příjmech nad 48násobek průměrné mzdy se vztahovala na poplatníky, kteří museli v roce 2020 uplatnit solidární zvýšení daně, které ale bylo od 1. 1. 2021 zrušeno. V letošním roce můžete tomuto zaměstnanci (při splnění ostatních podmínek pro jeho provedení) provést roční zúčtování.
V roce 2021 prodala zaměstnankyně pozemek, který zdědila po svém otci. Jak má postupovat a je tento příjem od daně osvobozen?
Jestliže pozemek nabyla nejpozději k 31. 12. 2020, příjmy z prodeje nemovitých věcí (neuvedených v § 4 odst. 1 písm. a) ZDP, tedy i pozemků) jsou osvobozeny, přesáhne-li doba mezi jejich nabytím a prodejem dobu 5 let. V případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), zkracuje se doba pěti let o dobu, po kterou byly tyto nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele.
V případě nabytí pozemku po 1. 1. 2021 se doba vlastnictví pro daňové osvobození prodlužuje na dobu 10 let.
Jaké má daňové povinnosti dcera našeho zaměstnance, pokud vykonávala práci „au-pair“ v Německu?
Dle § 3 odst. 4 písm. e) ZDP, není předmětem daně z příjmů příjem plynoucí poplatníkovi uvedenému v § 2 odst. 2 téhož zákona (daňový rezident ČR), který vypomáhá s domácími pracemi v zahraničí, a to za stravu a ubytování, jde-li o příjem k uspokojování základních sociálních, kulturních nebo vzdělávacích potřeb (au-pair). Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud nebude mít poplatník žádný další příjem, který by podléhal zdanění, nevznikne mu v souvislosti s pobytem v Německu jako au-pair žádná daňová povinnost.
Můžeme uplatnit daňové zvýhodnění matce studentky vysoké školy (do 26 let věku), která přerušila studium z důvodu porodu a péče o dítě, které se jí v průběhu studia narodilo?
Ano, podle § 14 odst. 2 písm. d) zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře se za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání považuje také „doba přerušení studia na vysoké škole, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená“. U tohoto písmene je odkaz na § 195 až 198 zákoníku práce, tzn., že doba přerušení studia by se mohla započíst jako studium až do tří let věku dítěte. Dceru je tak možno po dobu přerušení studia považovat za vyživované dítě. Teoreticky by si mohla matka uplatnit i daňové zvýhodnění na vnuka podle § 35c odst. 6 ZDP v případě, že jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit…
V naší firmě působí odborová organizace, která svým členům potvrzuje, jakou částku zaplatili odborové organizaci na příspěvcích podle jejich stanov. Tyto příspěvky jsou sráženy zaměstnancům ze mzdy a jsou uváděny i na mzdovém listě. Je možno vydat pro účely ročního zúčtování hromadné potvrzení o zaplacených příspěvcích?
Podle dostupných výkladů není na závadu, jestliže odborová organizace předloží pro účely ročního zúčtování záloh u zaměstnavatele tzv. hromadné potvrzení pro více zaměstnanců. Zde je ale třeba upozornit, že na tomto potvrzení budou jen sražené příspěvky ze mzdy nebo náhrady mzdy. Pokud byl zaměstnanec v pracovní neschopnosti a pobíral dávky NP, tak své příspěvky za tuto dobu platil přímo odborové organizaci a bude třeba je do potvrzení doplnit.
Od května letošního roku u nás pracuje zaměstnanec, kterému jeho předchozí zaměstnavatel nevyplatil odstupné při skončení pracovního poměru. Od Úřadu práce obdržel tzv. kompenzaci odstupného. Je možné u tohoto zaměstnance provést roční zúčtování záloh v případě, že mu byla vyplacena Úřadem práce kompenzace odstupného?
Kompenzace za nevyplacené odstupné je poskytována podle § 44b zákona 435/2004 Sb. o zaměstnanosti a je plněním z uplatňování státní politiky zaměstnanosti. Kompenzace odstupného je jako nástroj státní politiky zaměstnanosti příjmem, který je osvobozen od daně z příjmů fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů a zaměstnanci je možné při splnění ostatních podmínek provést roční zúčtování záloh.
Musí podat daňové přiznání poživatel starobního důchodu, který již nikde nepracuje, nemá ani příjmy z podnikání podle § 7 ZDP a jeho jediným příjmem byl příjem z příležitostného pronájmu automobilu svému bývalému zaměstnavateli, za který obdržel v roce 2021 částku cca 19000 Kč?
V tomto případě by se jednalo o příjem podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP (příjem z příležitostného nájmu movité věci), který je podle § 10 odst. 3 od daně z příjmů osvobozen do 30000 Kč za zdaňovací období. Pokud by ovšem toto vozidlo pronajímal soustavně, jednalo by se o příjem podle § 9 odst. 1 písm. b), který by podléhal dani z příjmů a pokud by překročil u osoby bez příjmů podle § 6 částku 15000 Kč, musel by si podat daňové přiznání.
Zaměstnanec převedl v měsíci červnu 2021 své penzijní připojištění se státním příspěvkem z transformovaného fondu na novou smlouvu o doplňkovém penzijním spoření. Do doplňkového penzijního spoření byly převedeny vlastní vklady, příspěvky zaměstnavatele, státní příspěvky a podíl na výnosech hospodaření penzijního fondu. Potvrzení o zaplaceném příspěvku na penzijní připojištění přinesl za měsíce leden až duben a od měsíce května má potvrzeny zaplacené příspěvky na doplňkové penzijní spoření zaplacené v roce 2021. Může se u tohoto zaměstnance provést roční zúčtování záloh za minulý rok?
Podle § 15 odst. 5 se v případě převodu prostředků z transformovaného fondu do systému doplňkového penzijního spoření postupuje tak, že se sečtou potvrzené příspěvky zaplacené na penzijní připojištění a potvrzené příspěvky na doplňkové penzijní spoření.
Od 1. 6. 2021 u nás nastoupil zaměstnanec, který předtím pracoval ve firmě, která se dostala do platební neschopnosti a zaměstnancům nevyplatila mzdy za měsíce březen až květen. V měsíci srpnu mu byly vyplaceny Úřadem práce mzdové nároky za 3 kal. měsíce. Započítávají se tyto mzdové nároky do zdanitelných příjmů, a kdo mu je případně potvrdí?
Vzhledem k tomu, že Úřad práce by měl podle odst. 3 § 10 zákona 118/2000 Sb. o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, sdělit zaměstnavateli, kterým zaměstnancům a v jaké výši uspokojil mzdové nároky, tak by potvrzení o zdanitelných příjmech vystavil bývalý zaměstnavatel v insolvenci. V potvrzení bude uvedeno, že se jedná o mzdy za měsíce 03-05/2021. To, že ÚP vyplatil dlužné mzdy za tyto měsíce až v měsíci srpnu neznamená, že měl zaměstnanec v měsíci srpnu současně dva plátce mzdy. Nový zaměstnavatel u něho může provést roční zúčtování záloh, protože se v tomto případě jedná o více postupných plátců daně.
Zaměstnanec by si chtěl uplatnit nezdanitelnou částku za zaplacené pojistné na soukromé životní pojištění ve výši 16000 Kč. V průběhu roku ale žádné zálohy na daň neplatil, protože jeho příjem není vysoký a vypočtená daň se mu po snížení o základní slevu na poplatníka a o daňové zvýhodnění na děti (formou slevy na dani) vynulovala. Daňový bonus na dvě děti dostával každý měsíc v různé výši, ale nikdy ne maximální. Máme si od něho potvrzení vůbec brát, když jsme mu žádnou daň nesráželi?
Z Vašeho dotazu vyplývá, že pokud by neměl děti, tak by zálohy na daň z příjmů platil (část daně mu byla snížena daňovým zvýhodněním formou slevy na dani). Tomuto zaměstnanci bude náležet doplatek na daňovém bonusu, protože odpočtem nezdanitelné částky se sníží jeho základ daně o 16000 Kč a roční daň bude o 2400 Kč nižší, než daň vypočtená v jednotlivých měsících. Díky tomu bude u něho menší daňové zvýhodnění formou slevy na dani a zaměstnanci vznikne doplatek na daňovém bonusu.
Zaměstnanec nám předložil životní pojistku uzavřenou v Německu s německou pojišťovnou a zároveň předložil potvrzení o zaplaceném pojistném za rok 2021 v eurech. Můžeme mu tuto pojistku uznat jako nezdanitelnou částku? V případě, že ano, jak přepočteme eura na Kč?
Podle § 15 odst. 6 zákona o daních z příjmů je možno odečíst i zaplacené pojistné uzavřené s pojišťovnou usazenou na území členského státu EU nebo Evropského hospodářského prostoru, pokud smlouva splňuje podmínky soukromého životního pojištění uvedené v našem zákonu o daních z příjmů (tj. minimálně 60 měsíců platit a výplata pojistného plnění nejdříve v kalendářním roce, ve kterém poplatník dosáhne věku 60 let). Jestliže je smlouva přeložena do českého jazyka a jedná se o daňového rezidenta ČR, je možno nezdanitelnou částku odečíst. Pokud by byl poplatník daňovým nerezidentem, musel by si tuto nezdaněnou částku uplatnit v rámci daňového přiznání. Přepočet zaplaceného pojistného z eura na Kč se provede přes jednotný kurz, jenž byl vyhlášen pokynem GFŘ D-54, který byl přílohou DIS 2/2022.
Manželka našeho zaměstnance byla v roce 2021 na mateřské a poté na rodičovské dovolené. Příjmy za mateřskou dovolenou byly cca 60000 Kč, takže by si na ni mohl zaměstnanec uplatnit slevu na manželku. Manželka ale ještě dostává výživné od bývalého manžela na další dítě ve výši 2000 Kč měsíčně. Kdybychom do příjmů zahrnuli toto výživné, překročila by hranici 68000 Kč. Musí se výživné do vlastních příjmů druhého z manželů zahrnout?
Zahrnování výživného do příjmů druhého z manželů je řešeno v Pokynu GFŘ D-22, kde se říká, že výživné je určeno jen dítěti a do vlastních příjmů manželky/la se nezahrnuje. Částky přijaté nad rámec takto stanoveného výživného se ale do vlastních příjmů započítávají. Pokud odpovídá částka 2000 Kč měsíčně stanovenému výživnému (což se dá předpokládat), může si manžel uplatnit slevu na manželku.
Máme zaměstnance, který pobírá výsluhovou penzi z penzijního připojištění. Můžeme mu udělat RZ nebo má povinnost podat DPFO?
Výsluhová penze, u které je období pobírání nejméně 10 let, je od daně osvobozena dle ZDP §4 odst. 1 písm. l). Povinnost podat daňové přiznání není a RZ je možné provést (výsluhová penze do příjmů nevstupuje).
Do 03/2021 jsme měli zaměstnance, který byl po zbývající část roku 2021 na Úřadu práce. Nyní nás žádá o provedení RZ. Můžeme mu jej provést?
Ano, tento zaměstnanec vás může o provedení RZ požádat, protože jste jeho poslední plátce daně v daném roce.
Zaměstnanec si uplatňuje úroky z úvěru na pozemek, ale stále nemá stavební povolení (a v roce 2022 ani mít nebude), letos to budou 4 roky od uzavření úvěrové smlouvy. Co s tím?
U tohoto zaměstnance doporučujeme úroky za rok 2021 již neuplatňovat, protože u něj vznikne dle §10 ZDP odst. 5 povinnost dodanit uplatněné úroky jako příjem ve zdaňovacím období, ve kterém marně uplynula lhůta pro zahájení výstavby.
Náš zaměstnanec má dítě v diagnostickém ústavu a žádá o daňové zvýhodnění na toto dítě. Má na to nárok?
Dítě může být v diagnostickém ústavu umístěno z několika důvodů a podle nich zvýhodnění náleží nebo nikoli. Pokud je dítě umístěno na krátkodobý pobyt (zpravidla dva měsíce) nebo dobrovolný pobyt, kdy rodiče platí výdaje za pobyt (v tomto případě se může jednat i o dlouhodobý pobyt) jedná se stále o společně hospodařící domácnost a tento pobyt je hodnocen jako přechodný pobyt dítěte mimo společnou domácnost – daňové zvýhodnění náleží. Pokud je však dítě umístěno do diagnostického ústavu soudem, nárok na daňové zvýhodnění není.