Vzhledem k tomu, že se blíží doba školních prázdnin, rozhodli jsme se zrekapitulovat povinnosti při zaměstnávání mladistvých. Zaměstnávání mladistvých řeší zejména pátý díl Hlavy IV zákoníku práce (ZP), ale i další paragrafy v jiných částech ZP. V tomto článku najdete shrnutí informací potřebných k zaměstnávání mladistvých zaměstnanců. Mladiství zaměstnanci jsou zaměstnanci mladší 18 let (§350 ZP).
Mladiství zaměstnanci:
Dle zákona 89/2012 Sb. Občanský zákoník (dále jen OZ) je závislá práce nezletilých mladších než patnáct let nebo nezletilých, kteří neukončili povinnou školní docházku, je zakázána. Tito nezletilí mohou vykonávat jen uměleckou, kulturní, reklamní nebo sportovní činnost za podmínek stanovených jiným právním předpisem (§34). Nezletilý, který dovršil patnáct let, se může zavázat k výkonu závislé práce podle jiného právního předpisu (umělci, sportovci apod.). Jako den nástupu do práce nesmí být sjednán den, který by předcházel dni, kdy nezletilý ukončí povinnou školní docházku (§35).
Žák splní povinnou školní docházku uplynutím období školního vyučování ve školním roce, v němž dokončí poslední rok povinné školní docházky (§43 z. č. 561/2004 Sb. Školský zákon). Dle §54 téhož zákona je: (1) Dokladem o dosažení základního vzdělání je vysvědčení o úspěšném ukončení devátého, popřípadě desátého ročníku základního vzdělávání, vysvědčení o úspěšném ukončení druhého ročníku šestiletého gymnázia nebo čtvrtého ročníku osmiletého gymnázia nebo osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře, nebo vysvědčení vydané po úspěšném ukončení kursu pro získání základního vzdělání. Tato vysvědčení jsou opatřena doložkou o získání stupně základního vzdělání. (2) Žák, který úspěšně ukončil základní vzdělávání, nebo žák, který splnil povinnou školní docházku a nepokračuje v základním vzdělávání, přestává být žákem školy 30. června příslušného školního roku. Žák, který splnil povinnou školní docházku a koná opravnou zkoušku nebo bude hodnocen v náhradním termínu, je žákem školy do termínu konání těchto zkoušek, pokud mu nebylo povoleno opakování ročníku. Žák, který byl přijat ke vzdělávání ve střední škole, je považován za žáka základní školy do 31. srpna příslušného školního roku.
Povinnosti zaměstnavatele:
Zaměstnavatelé jsou povinni vytvářet příznivé podmínky pro všestranný rozvoj tělesných a duševních schopností mladistvých též zvláštní úpravou jejich pracovních podmínek (§243 ZP) a smějí je zaměstnávat pouze pracemi, které jsou přiměřené jejich fyzickému a rozumovému rozvoji, a poskytují jim při práci zvýšenou pozornost (§244 ZP). Zaměstnavatel je povinen zajistit podle potřeb vykonávané práce dostatečné a přiměřené informace a pokyny o bezpečnosti a ochranně zdraví při práci zejména formou seznámení s riziky, která se týkají jejich práce a pracoviště (§103 odst. 1) písm. f ZP). Zaměstnavatel je povinen informovat odborovou organizaci o opatření k vytváření podmínek pro zaměstnávání mladistvých zaměstnanců, včetně podstatných záležitostí péče o zaměstnance, opatření ke zlepšení hygieny práce a pracovního prostředí, organizování sociálních, kulturních a tělovýchovných potřeb zaměstnanců (§287 odst. 2 ZP). Právní úprava České republiky na pracovní podmínky mladistvých zaměstnanců se vztahuje i na zaměstnance zaměstnavatele jiného členského státu EU vyslaného k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb na území České republiky, jsou-li pro něho výhodnější než práva vyplývající z právních předpisů členského státu EU, z něhož byl zaměstnance vyslán (§319 ZP).
Zákazy:
Mladiství nesmějí pracovat přesčas a nesmí pracovat v noci. Výjimečně mohou mladiství starší 16 let konat noční práci nepřesahující 1 hodinu, je-li to třeba pro jejich výchovu k povolání, a to pod dohledem zaměstnance staršího 18 let, je-li tento dohled pro ochranu mladistvého nezbytný. Tato noční práce musí bezprostředně navazovat na jeho práci připadající dle rozvrhu směn na denní dobu (§245 odst. a ZP). Jestliže se mladistvému dostalo výchovy k povolání, jehož výkon je mladistvým zakázán nebo které ohrožuje jeho zdraví dle lékařského posudku, je zaměstnavatel povinen do doby, než bude mladistvý moci tuto práci konat, poskytnout mu jinou přiměřenou práci odpovídající, pokud možno jeho kvalifikaci (§245 odst. 2 ZP).
Mladistvé je zakázáno (§246 ZP) zaměstnávat pracemi pod zemí při těžbě nerostů nebo při ražení tunelů a štol, pracemi, které se zřetelem k anatomickým, fyziologickým a psychickým zvláštnostem v tomto věku jsou pro ně nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé jejich zdraví. Ministerstvo zdravotnictví stanoví vyhláškou (Do doby vydání prováděcích právních předpisů se postupuje podle vyhlášky č. 288/2003 Sb. §394 ZP) pracoviště, která jsou zakázána mladistvým zaměstnancům, a podmínky, za nichž mohou tyto práce výjimečně konat z důvodu přípravy na povolání. Tato vyhláška může rozšířit některá pracoviště na zakázaná i pro zaměstnance do 21 let věku. Dále je také zakázáno zaměstnávat mladistvé pracemi, při nichž jsou vystaveni zvýšenému nebezpečí úrazu nebo při jejichž výkonu by mohli vážně ohrozit bezpečnost a zdraví ostatních zaměstnanců nebo jiných fyzických osob. Zaměstnavatel je povinen vést seznam mladistvých zaměstnanců, kteří jsou u něj zaměstnáni; seznam obsahuje jméno (jména), příjmení, datum narození a druh práce, který tento zaměstnance vykonává.
Zaměstnavatel je povinen zajistit na své náklady vyšetření mladistvých zaměstnanců poskytovatelem pracovnělékařských služeb před vznikem pracovního poměru, před převedením na jinou práci a pravidelně dle potřeb, nejméně však jednou ročně. Mladiství zaměstnanci jsou povinni se podrobit těmto vyšetřením. Zaměstnavatel je povinen se řídit lékařským posudkem (§247 ZP).
Dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty (§252 odst. 2 ZP) a dohoda o odpovědnosti ztrátu svěřených věcí (§255 odst. 3 ZP) smí být uzavřena nejdříve v den, kdy fyzická osoba dosáhne 18 let věku.
Pracovní doba a doba odpočinku:
U zaměstnance mladšího 18 let nesmí délka směny v jednotlivých dnech překročit 8 hodin a ve více základních pracovněprávních vztazích podle §3 nesmí délka týdenní pracovní doby ve svém souhrnu překročit 40 hodin (§79a ZP). Zaměstnavatel je povinen poskytnout mladistvému zaměstnanci přestávku na jídlo a oddech nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce (§88 ZP). Pracovní doba musí být rozvržena tak, aby mezi koncem jedné a začátkem další směny byl nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích (§90 ZP) a nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit méně než 48 hodin (§92 ZP).
Odměňování:
Příjmy za práci mladistvých žáků a studentů z pracovněprávního poměru se daní 15% resp. 23%. Při podepsaném prohlášení k dani se základ daně zaokrouhlí na celé stokoruny směrem nahoru a daň je 15% (do výše 155644 Kč z hrubé mzdy) resp. 23%. Při nepodepsaném prohlášení k dani se u příjmu z dohody o provedení práce (DPP) do 10000 Kč nebo u ostatních příjmů do 3500 Kč včetně základu daně zaokrouhlí na celé koruny směrem dolů a srazí se srážková daň 15%. Pokud je příjem z DPP vyšší než 10000 Kč nebo ostatní příjmy vyšší než 3500 Kč srazí se zálohová daň 15%.
Pojistné na sociální zabezpečení a státní politiku zaměstnanosti a pojistné na veřejné zdravotní pojištění se hradí ze skutečně vyplacených započitatelných příjmů. Pro účely ZP spadají žáci a studenti do kategorie, za které hradí pojistné stát.
Pokud by se jednalo o práci žáků a studentů z praktického výcviku, ta nepodléhá dani z příjmů ani odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
Závěr:
Závěrem tedy shrňme, že zaměstnávat můžeme mladistvé 15-18 let, s ukončeným základním vzděláním, i bez souhlasu rodičů. Pokud tedy mladistvý již dosáhl věku 15 let před ukončením základního vzdělávání (tedy před 30.6.), tak od 1.7. jej lze zaměstnat. Přestávku v práci musí mít nejdéle po 4,5 hodinách, nesmějí pracovat více než 40 hodin týdně, nesmí pracovat v noci a přesčas a nesmí vykonávat práce nepřiměřené věku a fyzickému zdraví. Přestávky mezi směnami musí být min. 12 hodin a odpočinek v týdnu min. 48 hodin. Nelze uzavřít dohodu o odpovědnosti za svěřené hodnoty a dohodu o odpovědnosti ztrátu svěřených věcí.