4/ DÁVKA OTCOVSKÉ POPORODNÍ PÉČE A OTCOVSKÁ DOVOLENÁ
Dne 1. prosince 2022 nabyl účinnosti zákon č. 358/2022 Sb., kterým dochází mimo jiné ke změně zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění (úprava podmínek pro dávku otcovské poporodní péče) a navazující novela zákoníku práce (zavedení otcovské dovolené).
ZMĚNY U DÁVKY OTCOVSKÉ POPORODNÍ PÉČE
Právní úprava otcovské je zakotvena v §§ 38a-38d zákona 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění. Nárok na dávku otcovské poporodní péče se rozšiřuje o dvě situace. Nárok nově vznikne i pojištěnci, jestliže dítě, jehož je otcem se narodilo mrtvé (do knihy narození bylo zapsáno mrtvě narozené dítě; nejedná se o potrat) anebo zemřelo v období 6 týdnů ode dne narození.
K tomuto rozšíření podmínek nároku dochází proto, že i u otce vyvolává smrt novorozence nepříznivý psychický stav jako u matky dítěte a znemožňuje mu dočasně řádný výkon práce. Proto je nutné i otci zajistit pracovní volno s náhradou mzdy či platu. Podpůrčí doba je i v těchto případech 14 kalendářních dnů a výše dávky činí taktéž 70% denního vyměřovacího základu za kalendářní den.
Nástup na otcovskou v těchto případech nastává v období 6 týdnů ode dne narození dítěte. Pokud se tedy dítě narodí mrtvé, může otec nastoupit do šesti týdnů. Pokud dítě zemře v období šesti týdnů, může nastoupit opět do šesti týdnů od narození. Pokud by však dítě zemřelo tak, že období pro nástup na otcovskou by již bylo kratší než dva týdny, otcovská náleží, pokud nástup na otcovskou nastal v období 2 týdnů od úmrtí. Například dítě zemřelo po uplynutí 5 týdnů, pak otec může nastoupit v období dvou týdnů od úmrtí.
Den nástupu určuje otec a nemusí bezprostředně navazovat na narození mrtvého dítěte nebo na den úmrtí (na rozdíl, u matky v případě peněžité pomoci v mateřství). V případě, že se současně narodí více mrtvých dětí, otcovská náleží jen jednou. I v těchto případech se nástup na otcovskou posouvá o kalendářní dny, kdy bylo dítě hospitalizováno ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky a které spadají do období 6 týdnů ode dne narození dítěte (i nadále platí, že platí pouze pro případy péče o narozené děti).
Čerpá-li otec otcovskou a dítě zemře v období do 6 týdnů od narození, končí nárok na výplatu otcovské z důvodu péče o dítě dnem úmrtí. V tomto případě může otec žádat o čerpání druhé otcovské (opět s dvoutýdenní podpůrčí dobou) z důvodu úmrtí dítěte do 6 týdnů od narození (jedná se o různé sociální události zakládající nárok na výplatu otcovské). Dítě např. zemře dva dny před uplynutím 6 týdnů od narození. Otec má v tomto případě nárok nastoupit na otcovskou v období 14 dnů ode dne úmrtí. Zemře-li však dítě po uplynutí 6 týdnů od narození a podpůrčí doba ještě neuplynula, nechává se doběhnout a nárok dnem úmrtí nezaniká.
To platí i v případě, že zemře jedno z více současně narozených dětí. Otec může pobírat dva týdny otcovskou z důvodu péče o narozené děti (například dvojčata) a dva týdny pobírat dávku z důvodu úmrtí jednoho z nich. Nelze však pobírat otcovskou v těchto případech současně z obou důvodů.
Otec dítěte není povinen dle současné úpravy při podání žádosti o dávku otcovské poporodní péče prokazovat narození dítěte, nebude povinen prokazovat ani úmrtí dítěte. Tyto údaje si ověřuje orgán nemocenského pojištění v evidenci obyvatel.
Podle přechodného ustanovení vzniká nárok na otcovskou z důvodu úmrtí dítěte nebo narození mrtvého dítěte, došlo-li k těmto skutečnostem po 30. 11. 2022.
OTCOVSKÁ DOVOLENÁ
V návaznosti na změny provedené v zákoně o nemocenském pojištění (rozšíření okruhu příjemců dávky otcovské poporodní péče) se upravuje v §195a zákoníku práce nová překážka v práci na straně zaměstnance – otce, který čerpá dávku otcovské poporodní péče podle zákona o nemocenském pojištění. Zároveň je do ZP zakotvena stejná ochrana pro otce čerpající otcovskou dovolenou, jakou mají matky čerpající mateřskou dovolenou – zařazení na původní práci a pracoviště, zákaz výpovědi a okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, právo na dovolenou. Podle §191 ZP je zaměstnavatel povinen omluvit nepřítomnost v práci po dobu čerpání otcovské dovolené. Žádost o otcovskou dovolenou je právo, nikoli povinnost. Záleží tedy jen na otci, zda o otcovskou dovolenou požádá či nikoli.
Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec čerpá otcovskou dovolenou. Zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance o čerpání dovolené tak, aby bezprostředně navazovala na otcovskou dovolenou. Pokud dojde v době čerpání otcovské dovolené k uznání karantény zaměstnance, dojde k přerušení čerpání dovolené, ledaže zaměstnanec požádá o pokračování otcovské dovolené i během karantény (§§217-219).
Agentura práce může zaměstnance dočasně přidělit k výkonu práce u téhož uživatele na dobu delší než 12 měsíců i v případě, že jde o výkon práce na dobu náhrady za zaměstnance uživatele, který čerpá otcovskou dovolenou (§309 odst. 6).
Otcovská dovolená bude překážkou v práci i u státních zaměstnanců, protože §104 odst. 1 zákona o státní službě odkazuje na §191 ZP.