Démonia Praha

menu html5 by Css3Menu.com

 DIS 04/2023 

 

4/ DAŇOVÝ DOMICIL ČR

V tomto článku přinášíme shrnutí informací ohledně daňového domicilu, tak jak je zveřejnilo Generální finanční ředitelství (GFŘ) z důvodu jednotného postupu při vyřizování žádostí daňových subjektů o vydání potvrzení o daňovém domicilu ČR (dále také „potvrzení o daňovém rezidentství ČR“) a k vybírání správních poplatků v souladu se zákonem č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o správních poplatcích“).

1. Základní vymezení
Pro účely zamezení dvojímu zdanění, uplatňování výhod vyplývajících ze smluv o zamezení dvojímu zdanění u příjmů ze zdrojů v zahraničí (např. licenční poplatky, dividendy, úrokové příjmy), případně pro čerpání daňových zvýhodnění vymezených v zahraničních daňových předpisech či z jiných důvodů (např. podnikatelských aktivit v zahraničí – účast na výběrovém řízení, zřízení pobočky, vnik stálé provozovny v zahraničí atd.), může daňový subjekt požádat svého místně příslušného správce daně o vydání potvrzení o daňovém domicilu České republiky.

 Pro tzv. smluvní státy (tj. státy, se kterými je prováděna příslušná bilaterální mezinárodní smlouva o zamezení dvojímu zdanění) správce daně potvrzuje daňový domicil pro uvedené účely buď na tiskopise MF č. 25 5232, nebo na tiskopise zahraniční daňové správy předloženém daňovým subjektem.

Potvrzení o daňovém domicilu na tiskopisu MF č. 25 5232 nelze vydat pro případy použití potvrzení o daňovém rezidenství ČR v nesmluvním státě či v případech daňových rezidentů ČR, kteří žádají potvrzení pro účely použití v ČR a současně nežádají o posouzení daňového rezidenství v kontextu konkrétní prováděné smlouvy o zamezení dvojímu zdanění. Pro tyto daňové subjekty bude správce daně vydávat „Potvrzení o daňovém domicilu podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů,“ [dále jen „formulář pro nesmluvní státy“].

2. Žádost o vydání potvrzení o daňovém domicilu ČR
Potvrzení o daňovém domicilu lze vydat na základě žádosti, tj. podáním ve smyslu ustanovení § 70 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, (dále také „DŘ“) učiněné daňovým subjektem nebo jeho zplnomocněným zástupcem. Forma žádosti o vydaní potvrzení o daňovém domicilu není zákonem předepsána a tiskopis MF pro žádost není vydán.

Žádost lze podat způsoby vymezenými v ustanovení § 71 daňového řádu, a to písemně, ústně do protokolu nebo datovou zprávou podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu, nebo s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky.

Pro elektronické podání lze rovněž využít elektronického formuláře „Obecná písemnost určená pro podání orgánům Finanční správy ČR“ na daňovém portálu Finanční správy ČR.

Žádost o vydání potvrzení o daňovém domicilu musí být podána v českém jazyce dle ustanovení § 76 DŘ.
Přílohami této informace jsou doporučené vzory žádostí pro daňové subjekty - fyzické osoby a pro daňové subjekty - právnické osoby, které jsou k dispozici rovněž u správce daně.
Žádost podává daňový subjekt nebo jím zplnomocněný zástupce u svého místně příslušného správce daně. Místní příslušnost se řídí dle ustanovení § 13 daňového řádu.

V případě, že daňový subjekt bude požadovat vydání potvrzení za více zdaňovacích období pro jeden stát nebo za jedno období pro více států, příp. pro různé účely využití v zahraničí nebo v ČR, není povinen podat žádosti jako samostatná podání. To znamená, že daňový subjekt může své požadavky sdružit do jedné žádosti.
Podáním žádosti o vydání potvrzení o daňovém domicilu nedochází k zahájení daňového řízení. Úkonem správce daně je pouze vydání potvrzení o daňovém domicilu a nejedná se o úkon směřující k vydání rozhodnutí podle daňového řádu.
V případě, že daňový subjekt nesplní kritéria daňového rezidentství České republiky, vyrozumí ho správce daně o tom, že jeho žádosti o vydání potvrzení nebude vyhověno. Proti výsledku uvedeného úkonu (tj. nevydání potvrzení) daňový́ řád nepřipouští uplatnění opravných nebo dozorčích prostředků.

2.1. Případy, kdy zadosti o potvrzení o daňovém domicilu nelze vyhovět
Podá-li žádost o vydání potvrzení o daňovém rezidentství ČR zahraniční zřizovatel (zahraniční právnická nebo fyzická osoba) pro svou stálou provozovnu, organizační složku/odštěpný závod v ČR, žádosti nelze vyhovět. Stálá provozovna, organizační složka nebo odštěpný závod v ČR je součástí́ zahraničního zřizovatele, který je daňovým rezidentem jiného státu.
Podá-li žádost o vydání potvrzení o daňovém domicilu ČR tzv. transparentní entita, žádosti nelze vyhovět. V případě společníků transparentních entit se daňové rezidentství řídí dle obecných pravidel. Současný právní stav neumožňuje vydat potvrzení o daňovém rezidentství ČR komanditní společnosti, nebo veřejné obchodní společnosti jako celku, jako je tomu např. u společnosti s ručením omezeným nebo u akciové společnosti.
Komanditní společnost, stejně jako veřejná obchodní společnost, jako taková nenaplňuje podmínky rezidentství ČR s ohledem na aplikaci SZDZ. Část komanditní společnosti, která patří komanditistům a za níž se podává daňové přiznání, však podmínky rezidentství splňuje a potvrzení jí může být vydáno ve vztahu k této části (což bude uvedeno v potvrzení).

3. Vydání potvrzení

3.1. Potvrzení o daňovém domicilu ČR na tiskopisech MF
Pokud správce daně po posouzení skutečností rozhodných pro určení daňového rezidentství ČR předložených správci daně daňovým subjektem, dojde k závěru, že všechny podmínky byly splněny, vydá daňovému subjektu „Potvrzení o daňovém domicilu“ na tiskopisu MF č. 25 5232 pouze však pro smluvní státy, se kterými je prováděna příslušná bilaterální mezinárodní smlouva o zamezení dvojímu zdanění, a to:
a)  ke konkrétnímu datu nebo
b)  zpětně za zdaňovací období nebo jeho část od – do

ad a) ke konkrétnímu datu:
Potvrzení „k datu“ správce daně vystaví ke dni, ke kterému daňový subjekt podá žádost, nebo ke dni, který daňový subjekt konkrétně uvede ve své žádosti. Nicméně nejzazším dnem, který lze uvést v potvrzení o daňovém domicilu do kolonky „k datu“, je datum vydání potvrzení ze strany správce daně. Nelze vydat potvrzení k datu pozdějšímu, tzn. k budoucímu datu, které ještě nenastalo. Splnění podmínek daňového rezidentství ČR je pak ověřováno k danému datu. Jsou-li podmínky splněny, pak správce daně potvrzuje skutečnost, že daňový subjekt je daňovým rezidentem ČR k danému dni. Potvrzení daňového rezidentství ČR k určitému datu v průběhu zdaňovacího období znamená, že daňový subjekt je/byl daňovým rezidentem ČR ke konkrétnímu datu.
Daňový subjekt má možnost požádat správce daně o nové posouzení podmínek daňového rezidentství, popř. požádat o vydání nového potvrzení, např. po skončení zdaňovacího období.

ad b) zpětně za zdaňovací období nebo jeho část od - do:
Údajem „Zdaňovací období“ v tiskopisu MF č. 25 5232 je myšleno zdaňovací období dle ustanovení § 16b ZDP (pro FO) a dle ustanovení § 21a ZDP (pro PO). Potvrzovaným obdobím je zpravidla kalendářní rok či hospodářský rok. V odůvodněných případech lze daňový domicil potvrdit i za kratší časový úsek, tj. i za část zdaňovacího období, zejména u daňových subjektů, u nichž dochází v průběhu roku ke změně okolností rozhodných pro určení daňového rezidentství ČR (např. změna bydliště u fyzických osob, nebo změna sídla, fúze nebo rozdělení u právnických osob) a jde o tzv. dělené daňové rezidentství ČR. V takovém případě bude v potvrzení uvedeno období v rozsahu od – do (např. 1. 1. 2019 – 30. 6. 2019).

ad a) a b)
Potvrzení lze vystavit pouze za zdaňovací období nebo část zdaňovacího období, které již uplynulo, to znamená, že nelze vydávat potvrzení o daňovém rezidentství ČR na probíhající zdaňovací období nebo budoucí zdaňovací období nebo ke dni, který ještě nenastal. Není totiž zajištěno, že v budoucnu nedojde ke změně stávajících podmínek rozhodných pro určení daňového rezidentství ČR u daňového subjektu. Daňový subjekt má povinnost v případě změn majících vliv na posouzení jeho daňového rezidentství ČR oznámit tuto skutečnost správci daně a doložit ji důkazními prostředky.

Potvrzení o daňovém domicilu podléhá správnímu poplatku podle Části I, Položky 1, bodu 2, písm. b) Sazebníku, Přílohy k zákonu o správních poplatcích (dále jen „Sazebník“) ve výši 100 Kč. Zpoplatněno je až vydání potvrzení o daňovém domicilu ČR, samotná žádost správnímu poplatku nepodléhá, stejně jako správnímu poplatku nepodléhá žádost, na základě, které správce daně potvrzení nevydá vůbec.
V případě vydání potvrzení o daňovém rezidentství ČR za více zdaňovacích období, event. jejich části, bude vydán příslušný počet potvrzení odpovídající počtu zdaňovacích období a správní poplatky budou vybrány ve výši součtu poplatků podle shora uvedené položky za každé vydané potvrzení.

Je-li daňovým subjektem požadováno potvrzení za jedno období, avšak ve více vyhotoveních, budou tato potvrzení vydána v originálech, formou stejnopisů nebo kopií podle požadavku daňového subjektu. Každé vydané jednotlivé potvrzení tzn. originál, podléhá správnímu poplatku ve výši 100 Kč dle položky 1, bodu 2, písm. b) Sazebníku. Požaduje-li daňový subjekt potvrzení za jedno zdaňovací období, avšak ve více vyhotoveních formou stejnopisů, tj. bude vydán pouze jeden originál potvrzení (prvopis) zpoplatněný správním poplatkem ve výši 100 Kč a další potvrzení vydána formou stejnopisů nebo kopií, bude podléhat správnímu poplatku podle Části I, Položky 3, písm. a) Sazebníku ve výši 15 Kč pouze za první stránku z "balíčku" všech požadovaných stejnopisů a všechny ostatní stránky se zpoplatní částkou 5 Kč za každou další i započatou stránku. Za ověření všech jednotlivých stránek požadovaných stejnopisů nebo kopií se vybere správní poplatek podle Části I, Položky 4, písm. a) Sazebníku ve výši 30 Kč za každou i započatou stránku.
Podle bodů 4.1. a 4.2. se postupuje i v případech vydání „formuláře pro nesmluvní státy“.

3.3. Potvrzení o daňovém domicilu ČR na zahraničních tiskopisech
Daňové rezidentství ČR může být správcem daně potvrzováno i na zahraničních tiskopisech předložených daňovým subjektem, pokud tato potvrzení vyžaduje zahraniční daňová správa. V souladu s ustanovením § 76 daňového řádu daňový subjekt správci daně předkládá originální znění zahraničního tiskopisu a rovněž překlad do českého jazyka.

V případě předložení zahraničního tiskopisu, který daňový subjekt požaduje potvrdit, je třeba, aby daňový subjekt svůj požadavek podal písemně s uvedením podstatných skutečností pro posouzení daňového rezidentství. K tomuto účelu lze využít i doporučených vzorů GFŘ (viz příloha DIS v elektronické podobě). I v případě potvrzení daňového rezidenství ČR na zahraničních tiskopisech správce daně prověřuje a zjišťuje veškeré skutečnosti rozhodné pro posouzení daňového rezidenství daňového subjektu.

Na některých zahraničních tiskopisech správce daně potvrzuje „trvalé bydliště v ČR“ daňového subjektu. Potvrzení bydliště v ČR není pouhým konstatováním toho, že se daňový subjekt nachází na určité adrese pobytu v ČR nebo má tuto adresu uvedenou ve veřejných registrech a v osobních dokladech, ale jedná se o potvrzení bydliště v ČR pro daňové účely.
Toto potvrzení je vyžadováno zahraniční daňovou správou např. pro účely čerpání daňových zvýhodnění ve státě zdroje příjmů, proto tato potvrzení odpovídají svojí podstatou potvrzení o daňovém rezidentství́ (domicilu) ČR.

3.4. Správní poplatky
Správnímu poplatku podléhá potvrzení o daňovém domicilu ČR i na tiskopisech zahraničních daňových správ, v nichž správcem daně potvrzované údaje (zpravidla potvrzování trvalého bydliště v ČR) odpovídají obsahu tiskopisu MF č. 25 5232 potvrzení o daňovém domicilu. V těchto případech správce daně také vybírá správní poplatky tak, jak je uvedeno v bodu 4.2.

4. Elektronická verze potvrzení o daňovém domicilu
Finanční správa České republiky na základě žádosti daňového subjektu vydává Potvrzení o daňovém domicilu (dále také „Potvrzení“) podle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění jak elektronicky, tak i v listinné podobě.

Potvrzení o daňovém domicilu na formuláři Ministerstva financí České republiky č. 25 5232 může vydat místně příslušný správce daně na žádost daňového subjektu poplatníka v elektronické verzi s elektronickým podpisem.

Elektronicky vydaný dokument je podepsán kvalifikovaným elektronickým podpisem v souladu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu a o zrušení směrnice 1999/93/ES [tzv. eIDAS (dále jen „Nařízení EU“)] a měl by být proto uznáván ve všech členských státech Evropské unie.

Pravost Potvrzení lze ověřit přímo ve formuláři ve formátu PDF/A – kliknutím na podpis se zobrazí podrobnosti a potvrzení, že podpis je platný a je podepsaný odpovědnou osobou příslušného územního pracoviště finančního úřadu. Takto vydané elektronické Potvrzení nelze upravit a musí obsahovat časové razítko.

Platnost kvalifikovaného certifikátu lze rovněž ověřit prostřednictvím I. Certifikační autority na webu https://q.ica.cz/cgi-bin/crt_qpub.cgi?language=cs v českém jazyce a na adrese https://q.ica.cz/cgi-bin/crt_qpub.cgi?language=en v anglickém jazyce.

Všechny státy Evropské unie by měly v souladu s Nařízením EU akceptovat potvrzení vydaná Finanční správou ČR elektronicky s elektronickým podpisem jako důkaz k potvrzení daňové rezidence poplatníka v České republice.
Tímto Finanční správa ČR potvrzuje, že elektronicky vydaná potvrzení mají stejnou právní sílu jako tištěná verze Potvrzení s razítkem a podpisem.



© Démonia s.r.o., 2015 | Poslední aktualizace: 31.03.2025 | www.demonia.cz

 

Odhlasit Home