22/2023 Nastupuje k nám zaměstnanec s tím, že je ženatý a žije ve společné domácnosti s ženou a 2 dětmi. Ale děti nejsou jeho vlastní, nýbrž jeho ženy z předchozího vztahu. Žena nepracuje a je na úřadu práce, proto slevu neuplatňuje. Může si tento zaměstnanec uplatnit slevu na dani na tyto 2 děti?
Jelikož se jedná o děti druhého z manželů, může si tento zaměstnanec děti uplatnit, pokud prokáže rodné listy dětí, oddací list a čestné prohlášení manželky, že ona slevu neuplatňuje.
23/2023 Můžeme uplatňovat slevu 5% na sociálním pojištění na našeho jednatele?
I kdyby jednatel splňoval všechny podmínky pro uplatnění slevy, není možné jej mezi zaměstnance, na které slevu uplatňujete, zahrnout. Sleva se vztahuje pouze na zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru. Jednatel vykonává svou činnost na základě smlouvy o výkonu funkce, která se řídí zákonem o obchodních korporacích.
24/2023 Můžeme uplatňovat slevu 5% na sociálním pojištění na našeho zaměstnance, který je již důchodce?
Pokud tento zaměstnanec splňuje podmínku pracovního poměru se zkráceným úvazkem a další podmínky pro možnost uplatnění slevy, tak ano, můžete jej uplatňovat. Důvod pro uplatnění slevy u něj bude věk nad 55. To, že je důchodce a už je mu třeba 70 ničemu nevadí.
25/2023 Můžeme uplatňovat slevu 5% na sociálním pojištění na naše zaměstnance, pokud bychom včas neuhradili pojistné?
Ano, můžete. Poskytnutí slevy není vázáno na včasnou úhradu pojistného, ale na včasné oznámení záměru, tedy nejdříve jeden měsíc přede dnem, od kterého bude slevu na pojistném uplatňovat, a nejpozději ve lhůtě pro podání přehledu podle §9 odst. 2 za kalendářní měsíc, za který slevu na pojistném uplatňuje (tedy do 20 dne následujícího měsíce).
26/2023 Můžeme uplatňovat slevu 5% na sociálním pojištění na zaměstnance, který se připravuje na budoucí povolání studiem, ale je mu 30 let?
Ano, můžete. Studium se posuzuje podle zákona o důchodovém pojištění (§21 odst. 1 písm. a), §22 a §23). V těchto paragrafech není věk studenta řešen, proto ani u poskytnutí této slevy věk studenta řešen není. V DIS 3/2023 jsme informovali o výskytu i druhého názoru, že sleva náleží jen do 26 let, který zastávalo MPSV. V době uzávěrky tohoto čísla se již na stránkách ČSSZ objevila informace, že ČSSZ přistoupila ke změně právního výkladu, takže došlo ke sjednocení názorů na věk studenta a za studenta je nadále jednotně považován i student nad 26 let věku. Naše poznámka: Jsme mile překvapeni, že tentokrát netrvalo půl roku, než jsme dostali do rukou jasné pokyny, jak máme pracovat.
27/2023 Zaměstnankyně donesla Rozhodnutí o ukončení studia svého syna. Dokument je vystaven 25. března 2023 a je v něm uvedeno, že dnem ukončení studia je nabytí právní moci tohoto rozhodnutí a že na odvolání má student 30 dní. Do kdy mohu poskytovat zvýhodnění na syna?
V tomto případě, doporučujeme poskytnout daňové zvýhodnění naposledy za měsíc březen, protože k 1. březnu je podmínka studia ještě splněna (§35c odst. 10 ZDP). Je sice pravděpodobné, že nabytí právní moci bude v průběhu března, ale tímto rozhodnutím jej nelze brát jako dostatečně zaměstnankyní prokázané (§38k odst. 1 ZDP). Pokud by chtěla uplatnit zvýhodnění na syna i za duben, je potřeba, aby doložila nabytí právní moci daného rozhodnutí.
28/2023 Několik našich zaměstnanců požádalo koncem roku 2022 o předčasný důchod s odloženou výplatou důchodu. Jsou tito zaměstnanci považováni z hlediska zdravotního pojištění jako státní kategorie?
Zákon o veřejném zdravotním pojištění (48/1997 Sb.) říká v §7 odst. 1 písm. b), že stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za poživatele důchodů z důchodového pojištění, kterým byl přiznán důchod před 1. lednem 1993 podle předpisů České a Slovenské Federativní Republiky a po 31. prosinci 1992 podle předpisů České republiky. Za poživatele důchodu se pro účely tohoto zákona považuje osoba podle předchozí věty i v měsících, kdy jí podle předpisů o důchodovém pojištění výplata důchodu nenáleží. To znamená, že i když jim není důchod ještě vyplácen, jsou považováni za státní kategorii pro platbu zdravotního pojištění. Jako dostatečný průkaz pro zaměstnavatele je dle vyjádření VZP „Rozhodnutí o přiznání důchodu“ a vlastní výplata nebo odložená platba není rozhodující.
29/2023 Náš zaměstnanec byl dočasně práce neschopný od 5. března do 27. března. V úterý 28. března nastoupil do práce a po odpracování 3 hodin, dostal horečku a odešel k lékaři, který mu vystavil novou dočasnou pracovní neschopnost. Máme mu opět vyplácet prvních 14 dnů náhradu mzdy?
Protože se jedná o dvě pracovní neschopnosti bezprostředně navazující, bude se postupovat podle §55 odst. 4 zákona 187/2006 Sb., který zní: „Pokud pojištěnci po ukončení dočasné pracovní neschopnosti vznikne v následujícím kalendářním dni další dočasná pracovní neschopnost, považuje se tato dočasná pracovní neschopnost za pokračování předcházející dočasné pracovní neschopnosti; to však neplatí, jestliže tato další dočasná pracovní neschopnost byla uznána k jiné pojištěné činnosti.“. To tedy znamená, že dotyčnému zaměstnanci bude opět vypláceno nemocenské, jen v úterý bude poměrně kráceno vzhledem k odpracovaným 3 hodinám. Pokud by však druhá „neschopenka“ byla vystavena z jiného zaměstnání, než byla první, pak by se přistoupilo k výplatě náhrady mzdy po dobu prvních 14 dní.