Přihlášení do placené sekce:

Jméno:

Heslo:  

> Registrovat se

 
       

menu html5 by Css3Menu.com

PŘEKÁŽKY V PRÁCI – NOVELA NV č. 590/2006 Sb.


Novela NV č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci, provedená NV č. 122/2025 Sb. s účinností od 1.6.2025 reflektuje změny nejen v zákoníku práce, ale i v dalších zákonech. Toto nařízení je od svého vzniku nyní poprvé novelizováno. Změny se týkají rozšíření překážek v práci příslušejících dosud pouze manželům (a případně druhům) i na partnery, kteří v minulosti uzavřeli registrované partnerství podle zákona o registrovaném partnerství nebo uzavřeli partnerství podle občanského zákoníku (od 1.1.2025), dále dochází k úpravě rozsahu pracovního volna pro hledání nového zaměstnání, k úpravě překážky v práci pro případ úmrtí blízkých osob a stanovení dne, za nějž přísluší náhrada mzdy v případě, že dochází k čerpání pracovního volna v rozsahu 2 dnů pro účely vlastní svatby či uzavření partnerství. Taktéž dochází k některým legislativně-technickým změnám odstraňujícím výkladové pochybnosti a k nahrazení odkazu na § 317 ZP novým odkazem na § 87a ZP, kam se přesunula úprava o samorozvrhování pracovní doby.

Bod 4 – Znemožnění cesty do zaměstnání

„Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den se poskytne zaměstnanci těžce zdravotně postiženému pro znemožnění cesty do zaměstnání osobním dopravním prostředkem, který tento zaměstnanec používá, a to z důvodu povětrnostních vlivů, živelních událostí a jiných mimořádných událostí.“

Tučně vyznačeno nové znění. Nově byly doplněny vedle povětrnostních vlivů ještě výslovně živelní události a jiné mimořádné události. Tato překážka tedy napříště jednoznačně dopadne i na případy, kdy bude těžce zdravotně postiženému zaměstnanci znemožněna cesta do práce např. z důvodu záplav, požárů, sesuvů půdy, průmyslových havárií a podobných událostí, které nelze při striktním jazykovém výkladu zařadit pod pojem povětrnostních vlivů.

Bod 5 – Svatba a uzavření partnerství

  1. Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den. Čerpá-li zaměstnanec pracovní volno v rozsahu 2 dní, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu pouze za den, kdy se účastnil svatebního obřadu.
  2. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče.

Pracovní volno a náhrada mzdy nebo platu podle tohoto bodu přísluší rovněž zaměstnancům při uzavření partnerství.
Náhrada mzdy nebo platu podle tohoto bodu přísluší rovněž zaměstnancům uvedeným v § 87a ZP.“

Zde je upřesněno, že v případě čerpání 2 dnů, náleží náhrada mzdy nebo platu za den obřadu. V dosavadní právní úpravě bylo stanoveno, že pracovní volno náleží v rozsahu 2 dnů a za jeden z nich přísluší náhrada mzdy. Nyní je jasně řečeno, že náhrada náleží jen za den vlastní svatby (pokud čerpal 2 dny volna).


Obsah obrázku logo, text, symbol, Písmo  Popis byl vytvořen automatickyZaměstnanec pracuje od pondělí do pátku, 8 hodin denně. V sobotu se žení a v pátek před obřadem požádal o volno z důvodu svatby. Bude mu náležet náhrada?

V tomto případě nedochází k žádné změně oproti předchozí právní úpravě. Pracovní volno náleží v pátek s náhradou mzdy. V sobotu nemá naplánovanou směnu, tedy ani žádné pracovní volno nemůže být poskytnuto.

Obsah obrázku logo, text, symbol, Písmo  Popis byl vytvořen automatickyZaměstnanec pracuje v nepravidelných směnách podle harmonogramu. V sobotu se žení a na tento den a na pátek před obřadem požádal o volno z důvodu svatby. V pátek zamešká směnu v délce 11 hodin a v sobotu směnu v délce 7 hodin. Jaká mu bude náležet náhrada za 7 nebo za 11 hodin?

Jelikož čerpá dva dny, tak je najisto postaveno, že náhrada náleží za den svatby, což je sobota, a protože tam zamešká 7 hodin, náhrada náleží za těchto 7 hodin.

Bod 7 – Úmrtí

  1. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na 2 dny při úmrtí manžela, partnera, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob.
  2. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na 1 den k účasti na pohřbu a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává tento pohřeb, jde-li jde o úmrtí
    1. rodiče, prarodiče, vnuka a sourozence zaměstnance,
      (matka/otec, babička/dědeček, vnuk/vnučka, bratr/sestra zaměstnance)
    2. rodiče, prarodiče a sourozence manžela nebo partnera zaměstnance,
      (matka/otec, babička/dědeček, bratr/sestra manžela zaměstnance,
      tj. tchyně/tchán, rodiče tchýně/tchána a švagr/švagrová od bratra nebo sestry manžela/partnera zaměstnance)
    3. manžela nebo partnera dítěte zaměstnance nebo manžela nebo partnera sourozence zaměstnance nebo
      (zeť/snacha nebo švagr/švagrová od bratra nebo sestry zaměstnance)
    4. jiné osoby, která žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti.
  1. Pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu se poskytne na dalších 5 dní při úmrtí manžela, partnera, druha, dítěte, vnuka, rodiče, prarodiče nebo sourozence zaměstnance.

Náhrada mzdy nebo platu podle tohoto bodu přísluší rovněž zaměstnancům uvedeným v § 87a ZP.“

Nově tedy nebude nutné obtížně prokazovat, že zaměstnanec např. na pohřbu prarodiče strávil pouze nezbytně nutnou dobu, ale pracovní volno s náhradou mzdy či platu mu bude vždy příslušet v rozsahu celého dne (viz písm. b) a c)).

Další důležitou změnou je zavedení práva na až 5 dalších „neplacených“ dní pracovního volna v případech úmrtí manžela, partnera, druha, dítěte, vnuka, rodiče, prarodiče nebo sourozence zaměstnance.

Bod 8 – Doprovod

V tomto bodě bylo doplněno, že se nejedná jen o doprovod do zdravotnického zařízení, ale NV se vztahuje i na cestu zpět. Taktéž bylo doplněno, že se vztahuje i na partnera, nejen na manžela.

Bod 10 – Přestěhování

Zde proběhla pouze technická výměna „§ 317“ za „§ 87a“.

Bod 11 – Vyhledání nového zaměstnání

„Před skončením pracovního poměru se zaměstnanci poskytne pracovní volno na nezbytně nutnou dobu k vyhledání nového zaměstnání, a to

  1. s náhradou mzdy nebo platu v rozsahu nejvýše 4 dní, má-li skončit pracovní poměr na základě výpovědi dané zaměstnavatelem podle § 52 písm. a) až e) ZP anebo dohody uzavřené z téhož důvodu,
  2. bez náhrady mzdy nebo platu v rozsahu nejvýše 2 dní, má-li skončit pracovní poměr na základě výpovědi dané zaměstnavatelem podle § 52 písm. f) ZP anebo dohody uzavřené z téhož důvodu,
  3. bez náhrady mzdy nebo platu v rozsahu nejvýše 4 dní, má-li skončit pracovní poměr jinak, než je uvedeno v písmenu a) a b).

Další pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu se zaměstnanci poskytne na nezbytně nutnou dobu pro účely využití poradenských služeb krajských poboček Úřadu práce, a to v rozsahu nejvýše 2 dnů v případech uvedených v písmenech a) a c) a nejvýše 1 den v případě uvedeném v písmenu b).

Pokud zaměstnanec čerpá pracovní volno v rozsahu části směny považuje se za vyčerpaný celý den pracovního volna.“

Nově je uveden rozsah pracovního volna ve dnech namísto půldnech. I v případě, že zaměstnanec čerpá pracovní volno jen v části směny, odečítá se mu z možného nároku celý den. Dochází k diferenciaci rozsahu pracovního volna v závislosti na výpovědním důvodu.

Nově budou mít zaměstnanci možnost čerpat neplacené pracovní volno k využití poradenských služeb krajské pobočky ÚP, a to v rozsahu 1 nebo 2 dny, podle důvodu rozvázání PP. Ustanovení je tedy třeba vykládat tak, že zaměstnanci náleží v rozsahu podle písmen a), b) a c) pracovní volno k jakýmkoliv účelům spojeným s vyhledáním nového zaměstnání, včetně využití služeb krajské pobočky ÚP, a nadto mu ještě ve stanoveném rozsahu náleží další pracovní volno, které je však již striktně navázáno na využití služeb krajské pobočky ÚP - je konstruováno skutečně jako „doplňkové“, což znamená, že je určeno především pro případy, kdy již zaměstnanec vyčerpal „základní“ rozsah obecného pracovního volna.

Jiné skončení PP uvedené pod písm. c) představuje například výpověď ze strany zaměstnance, PP na dobu určitou nebo dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem z jiného důvodu, než je uvedený v § 52 ZP.

Nadále však platí že pracovní volno k vyhledání zaměstnání přísluší zaměstnanci na nezbytně nutnou dobu, resp. Je účelově určené a slouží např. k tomu, aby se zaměstnanec zúčastnil osobního pohovoru do nového zaměstnání. Zaměstnanec je tedy povinen prokázat, po jakou dobu se pohovoru a souvisejících úkonů účastnil.




© Démonia s.r.o., 2016 | Poslední aktualizace: 03.05.2025 | www.demonia.cz