2/ ZAOKROUHLOVÁNÍ VE MZDOVÉ OBLASTI
V souvislosti se zjišťováním „superhrubé mzdy“ se opět objevil problém, jak zaokrouhlovat některé mzdové veličiny. Z toho důvodu jsme se rozhodli provést rekapitulaci zaokrouhlování jednotlivých mzdových veličin. U jednotlivých zaokrouhlovaných složek je vždy uveden paragraf příslušného zákona, který zaokrouhlování řeší.
OBLAST DANĚ Z PŘÍJMŮ
(řeší zákon 586/92 Sb. o daních z příjmů a zákon 337/92 Sb. o správě
daní a poplatků)
Použité zkratky:
ZDP - zákon 586/92 Sb. o daních z příjmů
ZSDP - zákon 337/92 Sb. o správě daní a poplatků
do 100 Kč - se zaokrouhluje základ daně na celé koruny
směrem nahoru (§ 38h odst. 2 ZDP)
nad 100 Kč - se zaokrouhluje základ daně na celé stokoruny směrem nahoru (§ 38h
odst. 2 ZDP)
základ daně se zaokrouhluje na celé koruny směrem dolů (§ 36 odst. 3 ZDP)
roční základ daně snížený o nezdanitelnou část základu daně se zaokrouhluje na celá sta Kč směrem dolů (§ 16 ZDP).
vypočtená daň se zaokrouhluje na celé koruny nahoru (§ 46a odst. 1 ZSDP)
vypočtená daň se zaokrouhluje na celé koruny dolů (§ 46a odst. 1 ZSDP)
vypočtená roční daň se zaokrouhluje na celé koruny nahoru (§ 46a odst. 1 ZSDP)
Při zjišťování základu daně se příjmy ze závislé činnosti navýší o pojistné na SZ a o pojistné na VZP, které je povinen platit z těchto příjmů zaměstnavatel sám za sebe. Tzn., že u pojistného na VZP se navýší o dvě třetiny celkového pojistného (je vždy v celých Kč) a u pojistného na SZ se navýší o 26% z vyměřovacího základu pro pojistné na SZ. Navýšení o pojistné na SZ se bere na dvě platná desetinná místa (§ 46a odst. 3 a 4 ZSDP). Takto zjištěný základ daně („superhrubá mzda“) se zaokrouhlí podle druhu použité daně (srážková nebo zálohová viz výše).
OBLAST POJISTNÉHO NA
VŠEOBECNÉ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
(řeší zákon 592/92 Sb. o pojistném na VZP a zákon 48/97 Sb. o veřejném
zdravotním pojištění)
Vzhledem k tomu, že vyměřovacím základem je úhrn příjmů ze závislé činnosti, který musí být v celých korunách, není třeba zaokrouhlovat. Mzda nebo plat se zaokrouhlují na celé koruny směrem nahoru (§ 142 odst. 2 ZP).
Pojistné na VZP činí 13,5% z vyměřovacího základu a
jeho výše se zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru (§ 2 zákona 592/92 Sb. o
pojistném na VZP).
Z takto vypočteného pojistného hradí jednu třetinu zaměstnanec a dvě třetiny
zaměstnavatel (§ 9 odst. 2 zákona 48/97 Sb. o veřejném zdravotním pojištění).
Způsob zaokrouhlování třetin není určen, ale doporučuje se zaokrouhlit u
zaměstnance na koruny směrem nahoru a zbytek je pojistné zaměstnavatele.
OBLAST POJISTNÉHO NA
SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
(řeší zákon 589/92 Sb. o pojistném na SZ)
Vzhledem k tomu, že vyměřovacím základem pro pojistné na SZ je úhrn příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů a které zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském pojištění, měla by být částka v celých korunách. Mzda nebo plat se zaokrouhlují na celé koruny směrem nahoru.
OBLAST NEMOCENSKÉHO
POJIŠTĚNÍ
(řeší zákon 54/56 Sb. o nemocenském pojištění a zákon 88/68 Sb. o
prodloužení mateřské dovolené)
denní vyměřovací základ se zjistí tak, že se vyměřovací základ zjištěný z rozhodného období dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období. Částka denního vyměřovacího základu po redukci (90 resp. 60%) se zaokrouhluje na celé koruny nahoru (§ 18 odst. 8 zákona 54/56 Sb. o NP).
výše nemocenského za kalendářní den se zaokrouhluje na celé koruny nahoru (§ 17 odst. 3 zákona 54/56 Sb.)
výše podpory při OČR za kalendářní den se stanoví
stejným způsobem jako nemocenské, tzn., že se zaokrouhlí na celé koruny nahoru (§
25 odst. 5 zákona 54/56 Sb.)
výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den se stanoví podle zákona o
nemocenském pojištění, tzn., že se zaokrouhlí na celé koruny nahoru (§ 8 odst. 1
zákona 88/68 Sb.)
při výpočtu průměru započitatelných příjmů se postupuje stejným způsobem jako při stanovení nemocenského, tzn., zaokrouhlí se na celé koruny nahoru (§ 5 odst. 6 zákona 88/68 Sb.)
OBLAST ODMĚŇOVÁNÍ
ZAMĚSTNANCŮ
(řeší zákon 262/2006 Sb., zákoník práce - dále jen ZP)
mzda a plat se zaokrouhlují na celé koruny směrem nahoru (§ 142 odst. 2 ZP). Zaokrouhluje se ale až celkové mzda a nikoliv její jednotlivé složky.
zaměstnancům s místem výkonu práce v zahraničí je možné s jejich souhlasem poskytovat mzdu nebo plat v dohodnuté cizí měně, pokud je k ní vyhlašován kurz ČNB. Při zaokrouhlování se použije § 142 odst. 2 přiměřeně (§ 143 odst. 2 ZP). Tzn., že by se mzda v cizí měně měla zaokrouhlit směrem nahoru. Zde pravděpodobně na nejnižší hodnotu, kterou naše banky poskytují.
OBLAST SRÁŽEK ZE MZDY
(řeší zákon 99/63 Sb., občanský soudní řád a NV 595/2006 o
nezabavitelných částkách)
základní částka, která nesmí být sražena povinnému je součet úhrnu dvou třetin „nezabavitelné částky“ (4187,33 Kč) a jedné čtvrtiny „nezabavitelné částky“ na každou osobu, které je povinen poskytovat výživné (1046,83 Kč). Takto zjištěná základní částka se zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru (§ 3 NV 595/2006 Sb.)
pokud je čistá mzda po odečtení základní částky nižší než 6281 Kč, zaokrouhlí se směrem dolu na částku dělitelnou třemi (§ 279 odst. 1 zákona 99/63 Sb.). Pokud je čistá mzda po odečtení základní částky vyšší než 6281 Kč, srazí se zaměstnanci vše nad tuto částku a jedna třetina z 6281 Kč činí 2093 Kč.
ZAOKROUHLOVÁNÍ CESTOVNÍCH
NÁHRAD
(řeší zákon 262/2006 Sb., zákoník práce - dále jen ZP)
v případě poskytnutí vyšší zálohy než byly nároky zaměstnance se částka, kterou má zaměstnavateli vrátit zaokrouhlí na koruny směrem nahoru (§ 183 odst. 3 ZP)
částka, kterou má zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci v české měně, se zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru (§ 183 odst. 5 ZP). Tento způsob zaokrouhlování se týká pouze konečné částky k výplatě a nelze jej použít při výpočtu jednotlivých nároků. Ty je třeba vypočítat na dvě desetinná místa a teprve konečnou částku zaokrouhlit na celé koruny směrem nahoru.
stravné se zaokrouhluje na celé koruny do výše 50 haléřů směrem dolů a od 50 haléřů včetně směrem nahoru. Sazba základní náhrady a průměrné ceny PHM se zaokrouhlují na desetihaléře směrem nahoru (§ 189 odst. 3 ZP). TOTO SE NETÝKÁ ZAMĚSTNAVATELŮ, ALE MPSV, KDYŽ ČÁSTKY STRAVNÉHO APOD. VALORIZUJE!!!