1/ STUDIUM A POBÍRÁNÍ PODPORY V NEZAMĚSTNANOSTI
S účinností od 1. 1. 2012 se do zákona 435/2004 Sb. o zaměstnanosti vložil nový odst. 4 v § 25, který zní:
Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání, pokud fyzická osoba soustavně se připravující na budoucí povolání získala v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle jiného právního předpisu (§ 11 zákona o důchodovém pojištění) v délce alespoň 12 měsíců. Skutečnost, že se soustavně připravuje na budoucí povolání, je fyzická osoba povinna krajské pobočce Úřadu práce oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání, nebo osobně anebo písemně do 8 dnů ode dne zahájení soustavné přípravy na budoucí povolání.
Z této změny vyplývá, že student soustavně se připravující na budoucí povolání, který splní podmínku 12 měsíců důchodového pojištění v posledních dvou letech, bude mít nárok na poskytování podpory v nezaměstnanosti.
Soustavnou přípravou na budoucí povolání je podle § 5 písm. d) zákona o zaměstnanosti „doba denního studia na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole a jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky a doba prezenčního studia na vysoké škole, a to včetně prázdnin, které jsou součástí školního nebo akademického roku“. Z tohoto vyplývá, že nárok na podporu v nezaměstnanosti nebudou mít studenti dálkové, distanční, kombinované nebo večerní formy studia na střední nebo vysoké škole, ale pouze ti, kteří studují v denním studiu střední školu nebo v prezenčním studiu vysokou školu.
JAKÝ BUDE DOPAD TĚCHTO ZMĚN NA POSKYTOVÁNÍ DAŇOVÉHO ZVÝHODNĚNÍ NA VYŽIVOVANÉ DÍTĚ?
Pokud bude dítě řádně studovat v denní (SŠ) nebo prezenční (VŠ) formě studia a bude pobírat podporu v nezaměstnanosti, nebude mít její pobírání vliv na uplatnění daňového zvýhodnění rodiči.
Pouze v případě ukončení studia střední školy bez pokračování ve studiu na další střední nebo vysoké škole, je třeba při posouzení doby školních prázdnin navazujících na skončení studia sledovat, zda nemá dítě po celý kalendářní měsíc červenec a srpen nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud ano, nemá již v těchto měsících rodič nárok na daňové zvýhodnění (§ 13 odst. 3 písm. b) zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře).
Také v případě úspěšného ukončení studia vysoké školy a posouzení kalendářního měsíce následujícího po úspěšném ukončení studia bude třeba sledovat, zda nemá dítě po celý tento kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud má nárok na podporu, nemá již v tomto měsíci rodič nárok na daňové zvýhodnění (§ 14 odst. 2 písm. b) zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře).
Ukončení studia na střední nebo vysoké škole nám zaměstnanec uvede na stranu 2 Prohlášení k dani, kde by měl zároveň čestně prohlásit, zda dítě nebylo ve výše uvedených měsících po celý kalendářní měsíc v zaměstnání, které zakládá účast na NP nebo nemělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti (§ 13 odst. 3 písm. a) až c) a § 14 odst. 2 písm. b) zákona 117/95 Sb. o státní sociální podpoře.