6/ DOČASNÉ PŘIDĚLENÍ ZAMĚSTNANCE K JINÉMU ZAMĚSTNAVATELI


   V nově vloženém § 43a ZP je řešeno dočasné přidělení zaměstnance k jinému zaměstnavateli. Tohoto dočasného přidělení budou využívat především zaměstnavatelé, kteří nemají pro své kmenové zaměstnance přechodně dostatek práce a nechtějí o ně přijít. Pokud by jim totiž zaměstnavatel nepřiděloval práci, musel by jim vyplácet nejméně 60% průměrného výdělku (při tzv. „částečné nezaměstnanosti“ - § 209 ZP nebo při živelné události - § 207 odst. 2 ZP) nebo 80% průměrného výdělku (při prostoji - § 207 odst. 1 ZP) nebo 100% průměrného výdělku při jiných překážkách v práci (§ 208 ZP) resp. s nimi ukončit pracovní poměr výpovědí podle § 52 písm. c).
   Při dočasném přidělení zaměstnance platí pro přidělujícího zaměstnavatele několik povinností:

   V souvislosti s dočasným přidělením se objevilo několik okruhů problémů, které řešil Koordinační výbor Komory daňových poradců a Generálního finančního ředitelství. První problémem je, zda bude daňově uznatelná i refundace obojího pojistného, které hradí zaměstnavatel, když v odst. 5 se hovoří pouze o mzdě, platu popřípadě cestovních náhradách. Závěr koordinačního výboru je, že daňově uznatelnými výdaji bude jak mzda, tak pojistné na SZ a VZP, které hradí zaměstnavatel.
   Druhý okruh problémů se týkal daňové uznatelnosti cestovních náhrad, pokud by je přidělenému zaměstnanci vyplatil zaměstnavatel, ke kterému je přidělen. Závěr je, že i v tomto případě se jedná o daňově uznatelný výdaj.
   Poslední problém, který řešil koordinační výbor se týkal daně z přidané hodnoty, zda se v případě refundace mzdy jedná o zdanitelné plnění pro účely odvodu DPH. Závěr byl, že v tomto případě se nejedná o zdanitelné plnění a DPH se k refundovaným částkám účtovat nebude.