1/ JEŠTĚ K NOVELE ZÁKONŮ O ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ


   V minulém čísle jsme se věnovali novele zákonů o zdravotním pojištění. V této souvislosti Vás chceme upozornit na výklad termínu „osoba bez zdanitelných příjmů“. Na straně 3 jsme mezi tuto skupinu zařadili i zaměstnance, kteří pobírají dávky nemocenského pojištění po celý kalendářní měsíc a jsou uznáni práce schopnými od soboty nebo neděle, které připadnou na poslední dny v měsíci. Bohužel, podle stanoviska pracovníků VZP, není možno považovat tyto zaměstnance za „osoby bez zdanitelných příjmů“, protože se jedná o zaměstnance v pracovním poměru. U těchto zaměstnanců bude třeba i nadále postupovat podle § 3 odst. 9 zákona 592/92 Sb. o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, tzn., že v případě nemoci nebo ošetřování člena rodiny se zaměstnanci pouze snižuje minimální vyměřovací základ o dny pracovní neschopnosti (OČR), ale nestává se „osobou bez zdanitelných příjmů!

   JAK TEDY SPRÁVNĚ POSTUPOVAT V TĚCHTO PŘÍPADECH?

   Např. u zaměstnance, jehož pracovní neschopnost trvala od 1. do 28. června 2002 a práce schopným se stal od soboty 29. června - pracovní neschopnost tedy netrvala po celý kalendářní měsíc, přestože do zaměstnání nastoupil až 1. 7. 2002. V tomto případě je jeho vyměřovacím základem poměrná část minimální mzdy, tj. (5700:30)x2=380 Kč. Pojistné na VZP z této částky činí 52 Kč (13,5% z 380 Kč). Toto pojistné srazí zaměstnavatel z červnové výplaty.

   Další případ, který by mohl nastat v souvislosti s placením VZP např. v měsíci srpnu 2002. Zaměstnanec pracoval 1. a 2. srpna a od 5. srpna byl uznán práce neschopným. Pracovní neschopnost trvala po zbytek kalendářního měsíce. Příjem zaměstnance za dva odpracované dny byl 698 Kč. Jeho minimální vyměřovací základ v tomto měsíci bude činit 736 Kč ((5700:31)x4). V tomto případě je třeba zaměstnanci srazit 13,5% z částky 736 Kč a nikoliv z částky 698 Kč. Zaměstnancem zaplacené pojistné bude 100 Kč (13,5% z 736 Kč), místo 95 Kč, které by platil ze skutečného příjmu v měsíci srpnu.

   POZOR: v případě, že by pracovní neschopnost trvala po celý kalendářní měsíc, tj. od prvního do posledního dne v měsíci, žádné pojistné by zaměstnanec neplatil, protože jeho vyměřovací základ se sníží na nulu.

   ZÁVĚR: Z těchto příkladů vyplývá, že od 1. července 2002 se bude u zaměstnanců provádět výpočet pojistného na VZP stejně, jako se prováděl do novely zákonů o zdravotním pojištění. Omlouváme se všem našim čtenářům, kterým jsme našim výkladem v minulém čísle přidělali práci a vlili naději na zjednodušení naší práce.

   UPOZORNĚNÍ: provedené změny ve zdravotním pojištění se rovněž netýkají poskytování neplaceného volna a neomluvené absence. Zde je třeba i nadále zvyšovat vyměřovací základ zaměstnance na VZP o minimální mzdu nebo její poměrnou část za kalendářní měsíc (dny) neplaceného volna nebo absence.