6/ ODPOVĚDI NA DOTAZY
76/06 Náš zaměstnanec utrpěl v měsíci březnu letošního roku těžký pracovní úraz, jeho pracovní neschopnost zatím ukončena nebude. Zajímalo by nás, jak dlouho může pobírat dávky nemocenského pojištění? V období jednoho roku před vznikem tohoto pracovního úrazu měl prostonáno 47 kalendářních dnů.
Vzhledem k tomu, že se podle § 15 odst. 4 písm. b) zákona 54/56 Sb. o nemocenském pojištění v případě pracovního úrazu nepřihlíží k předchozím pracovním neschopnostem, budou nemocenské dávky poskytovány až do vyčerpání podpůrčí doby.
77/06 Vyplatili jsme našemu zaměstnanci odměnu za zlepšovací návrh, který jsme uplatnili v rámci organizace, protože se týkal předmětu naší činnosti. Musíme z této odměny odvést pojistné na SZ a VZP?
Podle § 5 odst. 1 písm. a) bodu 3 zákona 589/92 Sb. o pojistném na SZ (obdobně § 3 zákona 592/92 o pojistném na VZP) se do vyměřovacího základu nezahrnují odměny podle zákona 527/90 Sb. o vynálezech, průmyslových vzorech a zlepšovacích návrzích. Podle §§ 73 až 74 tohoto zákona je zlepšovatel povinen nabídnout zlepšovací návrh svému zaměstnavateli a ten by mu měl vyplatit odměnu. Ve Vašem případě se ani jedno pojistné odvádět nebude.
78/06 Stejný případ jako v předchozím dotazu, ale nyní budeme zaměstnanci vyplácet odměnu za využívání předmětného zlepšovacího návrhu. Musí se z této odměny odvádět obojí pojistné?
V § 74 zákona 527/90 Sb. o vynálezech… se říká, že za ZN by se měla vyplatit odměna na základě smlouvy o přijetí nabídky ZN a odměně za něj. Odměna za využívání ZN již není v tomto zákonu řešena a proto by se z ní mělo odvést kromě daně z příjmů i obojí pojistné.
79/06 Vyslali jsme zaměstnance na pracovní cestu do Rakouska. Po návratu nám předložil doklady o ubytování a bylo na nich vyznačeno, že v ceně hotelu byla zahrnuta i poskytnutá snídaně. Zajímalo by nás, zda musíme v tomto případě krátit poskytnuté stravné? V případě, že bychom krácení neprovedli, jednalo by se o daňově uznatelný výdaj?
Podle § 5 odst. 5 zákona 119/92 Sb. o cestovních náhradách by měl zaměstnavatel stravné úměrně krátit, a to nejméně o 20% a nejvýše o 40% určené výše stravného za každé bezplatně poskytnuté jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře. Míru krácení by měl zaměstnavatel oznámit zaměstnanci před vysláním na pracovní cestu. Pokud tak neučiní, stravné se nekrátí. Z toho vyplývá, že krátit poskytnuté stravné se nemusí, ale nebude se v tomto případě jednat o daňově uznatelný výdaj.
80/06 Zajímalo by nás, zda jsme povinni sdělovat soudnímu exekutorovi údaje o našem zaměstnanci? Požaduje po nás číslo účtu, na které je mu zasílána mzda.
Podle § 33 odst. 1 zákona 120/2001 Sb o soudních exekutorech jsou „…právnické a fyzické osoby povinny sdělit údaje o majetku, které jsou jim známy z jejich činnosti“. Podle § 4 vyhl. 418/2001 o postupech při výkonu exekuční činnosti „požádá-li exekutor třetí osoby o poskytnutí sounáležitosti……zašle těmto osobám usnesení soudu o nařízené exekuci“. Z toho vyplývá, že pokud Vám exekutor zašle usnesení o exekuci, jste povinni sdělit veškeré požadované údaje vč. čísla účtu.
81/06 Je možné dát zaměstnankyni, která nastoupila 16. 9. 2006 zpět do zaměstnání po ročním čerpání mateřské a rodičovské dovolené, výpověď podle § 46 odst. 1 písm. c)? Mateřská dovolená jí skončila 14. 3. 2006 a v současné době pobírá rodičovský příspěvek.
Podle § 48 odst. 1 písm. d) ZP nesmí dát zaměstnavatel výpověď v době, kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Jelikož rodičovskou dovolenou ukončila 15. 9. 2006, je možné dát této zaměstnankyni platnou výpověď.