5/ HLÁŠENÍ VOLNÝCH PRACOVNÍCH MÍST NA ÚŘAD PRÁCE
V poslední době se opět „rozčeřila hladina“ okolo hlášení volných pracovních míst na úřad práce ve vazbě na inzerci, kterou se zaměstnavatel snaží volné místo obsadit. Dotazy se týkají hlavně povinností zaměstnavatele v této oblasti. V tomto příspěvku jsme se pokusili zrekapitulovat to, co by měl udělat zaměstnavatel, aby nepostupoval protiprávně.
Podle § 35 zákona 435/2004 Sb. o zaměstnanosti je zaměstnavatel povinen do 10 kalendářních dnů oznámit úřadu práce volná pracovní místa a jejich charakteristiku a neprodleně, nejpozději do 10 kalendářních dnů, oznámit jejich obsazení. Volnými pracovními místy se rozumí nově vytvořená nebo uvolněná pracovní místa, na které zaměstnavatel zamýšlí získat zaměstnance. Lhůta pro oznámení počíná běžet dnem následujícím po vytvoření, uvolnění nebo obsazení pracovního místa.
Takže toto obsahuje zákon a jaké jsou pro zaměstnavatele možnosti je naplnit:
V tomto případě se na úřad práce nemusí nic hlásit, protože lhůta začíná běžet až dnem následujícím po jeho vytvoření. Pochopitelně pokud jej chceme obsadit s pomocí úřadu práce, tak jej nahlásíme a zároveň si můžeme podat inzerát na obsazení tohoto místa.
Podle našeho názoru by nebylo v rozporu se zákonem ani to, že by si zaměstnavatel v době, kdy se dozvěděl o výpovědi zaměstnance podal inzerát.
Podle našeho názoru by nemělo být v rozporu se zákonem to, že si současně podáme inzerát na jeho obsazení. Zde jen POZOR na to, abychom si jen nepodali inzerát a nezapomněli na nahlášení…
V tomto případě by se volné místo nemuselo podle zákona hlásit, ale zároveň bychom si neměli podávat inzerát…
ZÁVĚR: tvrzení, že si zaměstnavatel nemůže podat inzerát na obsazení volného místa, je pravdivé pouze zčásti. Pokud zároveň splní svou povinnost vůči úřadu práce (tj. oznámit do 10 kalendářních dnů volné místo), může si obsazení volného pracovního místa zajišťovat i svými silami, aniž by porušil zákon.