6/ VÝPOČET SLEVY NA DANI PODLE § 35


   V současné době budou podnikatelé podávat daňové přiznání v rámci, kterého si mohou uplatnit slevu na dani podle § 35 za zaměstnané osoby se zdravotním postižením a za zaměstnance s těžším zdravotním postižením. Vzhledem k tomu, že v některých publikacích proběhla informace, z které vyplynulo to, že výpočet průměrného ročního přepočteného stavu zaměstnanců se zdravotním postižením bude stejný jako při výpočtu plnění povinného podílu osob se ZP, rozhodli jsme uvést „věci na pravou míru“.

   Za zaměstnávání osoby se zdravotním postižením je možné odečíst max. 18000 Kč nebo poměrnou část, je-li výsledkem průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců desetinné číslo (§35 odst. 1 písm. a).
   Za zaměstnávání osoby s těžším zdravotním postižením je možné odečíst maximálně 60000 Kč nebo poměrnou část, je-li výsledkem průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců desetinné číslo (§ 35 odst. 1 písm. b).
   U právnické osoby, která má nejméně 25 zaměstnanců a podíl osob se ZP činí více než 50% průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců, lze snížit celkovou daň na polovinu (§ 35 odst. 1 písm. c).
Vymezení, kdo je osobou se zdravotním postižením, je uvedeno v § 67/2004 Sb. zákona o zaměstnanosti (ČID, ID a osoby zdravotně znevýhodněné).
   Průměrný přepočtený počet zaměstnanců se zdravotním postižením se vypočte podle § 35 odst. 2 jako podíl celkového počtu hodin, který těmto zaměstnancům vyplývá z rozvržení pracovní doby a z délky trvání pracovního poměru, sníženého o neodpracované hodiny v důsledku neomluvené nepřítomnosti v práci, nenapracovaného pracovního volna bez náhrady mzdy, pokud zaměstnanec nemohl konat práci z jiných důležitých důvodů týkajících se jeho osoby a pracovní neschopnosti, za kterou nejsou poskytovány dávky nemocenského pojištění a celkového ročního fondu pracovní doby připadající na jednoho zaměstnance pracujícího na plnou pracovní dobu.
   Z této definice vyplývá, že tento výpočet se liší od výpočtu průměrného přepočteného počtu zaměstnanců pro účely plnění povinného podílu osob se ZP. Jednak se při výpočtu slevy na dani nezapočítávají přesčasové hodiny a dále se výpočet zaokrouhluje na dvě desetinná místa, kdežto při plnění povinného podílu se berou dvě platná desetinná místa.
   ZÁVĚR: pokud zaměstnáváte osoby se ZP a budete na ně chtít uplatnit slevu na dani podle § 35, je třeba provést výpočet průměrného ročního přepočteného stavu zaměstnanců podle odst. 2 § 35 a nelze v žádném případě použít údaje, které jste vypočetli pro účely plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením.