3/ODMĚŇOVÁNÍ PRÁCE VE SVÁTEK PŘI NEROVNOMĚRNÉM ROZVRŽENÍ PRACOVNÍ DOBY

   V současné době se opět objevily problémy s odměňováním práce ve svátek u zaměstnanců pracujících v nerovnoměrném rozvržení pracovní doby, kterým připadla směna na svátek. V praxi se postupuje tak, že se těmto zaměstnancům neposkytuje náhradní volno, ale dosažená mzda a příplatek ve výši minimálně průměrného výdělku.
    Od novely zákona 1/1992 Sb. o mzdě provedené zákonem 217/2000 Sb., která vstoupila v platnost dne 1. 1. 2001 je ovšem podle § 6 zákona na prvním místě poskytnutí náhradního volna a teprve v případě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem se poskytne k dosažené mzdě příplatek minimálně ve výši průměrného výdělku. Toto platí obecně, tzn., že se to vztahuje i na zaměstnance, kteří pracují v nerovnoměrně rozvržených směnách.

   CO Z TOHO VYPLÝVÁ?

   Pokud zaměstnanec pracující v nerovnoměrně rozvržených směnách bude trvat na poskytnutí náhradního volna za práci ve svátek (i v případech, když mu směna na tento den připadla!), jsme povinni mu jej poskytnout. Za dobu čerpání náhradního volna mu přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Takže tento zaměstnanec nám způsobí problém v tom, že za den čerpání náhradního volna (předpokládáme, že si jej bude čerpat v den, na který mu připadla směna), budeme muset za něho sehnat náhradu…Takže, abychom zabezpečili plynulý chod pracoviště, budeme muset přijmout dalšího zaměstnance (střídače) nebo budou muset stávající zaměstnanci pracovat přesčas.

   ZÁVĚR

Doposud používaný způsob odměňování práce ve svátek u pracovníků v nerovnoměrně rozvržené pracovní době (tj. proplacení svátku), není možné již používat. Pokud budou zaměstnanci trvat na poskytnutí náhradního volna, jsme povinni jim jej poskytnout. I když je otázkou, zda pro zaměstnance není výhodnější si nechat práci ve svátek zaplatit, protože jejich příjem je potom vyšší.