1/ ČERPÁNÍ DOVOLENÉ NA ZOTAVENOU PO SKONČENÍ MATEŘSKÉ DOVOLENÉ
Každoročně začátkem roku se množí dotazy, jakou délku dovolené na zotavenou bude mít žena, které skončí mateřská dovolená v měsících lednu až březnu a která si o její čerpání požádá zaměstnavatele. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli, znovu zrekapitulovat varianty, které mohou nastat.
Předně je třeba si uvědomit, že mateřská dovolená se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce, tzn., že se tato doba zahrnuje do odpracovaných dnů (§ 216 odst. 3 ZP). Pokud ženě skončila mateřská dovolená např. 21. února 2011, „odpracovala“ díky čerpání mateřské dovolené 35 dnů.
JAK SPRÁVNĚ V TĚCHTO PŘÍPADECH SPOČÍTAT NÁROK NA DOVOLENOU, KDYŽ ŽENA NESPLNÍ ČERPÁNÍM MATEŘSKÉ DOVOLENÉ PODMÍNKU „ODPRACOVÁNÍ“ 60 DNŮ, ABY JÍ VZNIKL NÁROK NA DOVOLENOU ZA KALENDÁŘNÍ ROK?
K této problematice existují tři výklady právníků na pracovní právo:
A) posuzovat stav ke dni skončení mateřské dovolené
B) ke dnům získaným čerpáním mateřské dovolené přičíst nevyčerpanou dovolenou z předchozího roku
C) ke dnům získaným čerpáním mateřské dovolené přičíst nevyčerpanou dovolenou z předchozího roku a celou dovolenou z běžného roku
Ad A) Podle tohoto výkladu poskytne zaměstnavatel právo na dovolenou pouze v rozsahu, který má žena reálně v době, kdy dovolenou nastupuje. Tzn., že pokud má žena „odpracováno z titulu čerpání MD“ např. 51 dnů, má v době, kdy může požádat o čerpání dovolené podle § 217 odst. 5 ZP, nárok pouze na 2/12 z celkového nároku. Tím ale nesplní podmínku odpracování 60 dnů v kalendářním roce a nemůže si celou dovolenou za rok 2011 vyčerpat.
Ad B) Podle tohoto výkladu se ke dnům získaným čerpáním mateřské dovolené přičte nevyčerpaná dovolená z předchozího roku, která se pro účely dovolené považuje rovněž jako výkon práce (§ 348 odst. 1 písm. b) ZP). Pokud se čerpáním této dovolené získá 60 dnů, může si požádat o vyčerpání celé dovolené za rok 2011. Např. žena má z roku 2010 nevyčerpáno 15 dnů dovolené. Mateřská dovolená ji skončila 13. 3. 2011 a po vyčerpání dovolené z roku 2010 by získala 66 odpracovaných dnů. V tomto případě by si žena mohla požádat o čerpání celé dovolené za rok 2011.
Ad C) Podle tohoto výkladu se ke dnům získaným čerpáním mateřské dovolené přičte nevyčerpaná dovolená z předchozího roku a celá dovolená z roku 2011. Pokud součet dnů překročí 60 dnů, může si zaměstnankyně vyčerpat celou dovolenou. Oporou pro tento výklad je § 217 odst. 2 ZP, podle kterého může zaměstnavatel určit čerpání dovolené zaměstnanci, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že tyto podmínky splní do konce kalendářního roku. Např. žena má z roku 2010 nevyčerpáno 5 dnů dovolené. V organizaci je délka dovolené stanovena na 5 týdnů. Mateřská dovolená ji skončila 21. února 2011 čímž získala odpracování 35 dnů pro vznik nároku na dovolenou. Pokud by zaměstnavatel určil této zaměstnankyni čerpání dovolené za rok 2011, získala by 65 odpracovaných dnů (35 mateřskou dovolenou, 5 z titulu čerpání staré dovolené a 25 z titulu čerpání dovolené z roku 2011).
Závěr:
Zaměstnavatel by měl vnitřním předpisem stanovit nebo kolektivní smlouvou sjednat způsob poskytování dovolené v těchto případech. Pokud si zvolí např. variantu ad B), měl by ji uplatňovat u všech zaměstnankyň, které budou končit mateřskou dovolenou v tomto období.
Jestliže zaměstnankyně dobou mateřské dovolené získá „odpracování“ 60 dnů a požádá o čerpání dovolené, bude ji vždy náležet celá. V roce 2011 to bude u všech, kterým skončila peněžitá pomoc dne 27. března a později.
Stejný postup by se aplikoval u muže, který čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou (§ 196 ZP).