1/ REKODIFIKACE SOUKROMÉHO PRÁVA


    Již v roce 2012 prošla úspěšně legislativním procesem komplexní změna soukromého práva, tzv. rekodifikace soukromého práva, která přinese s účinností od 1. ledna 2014 rozsáhlé změny v oblasti soukromého práva. Dojde ke zrušení desítek zákonů a jejich nahrazení novými zákony. Tato rekodifikace se skládá ze tří základních zákonů, a to

   Dne 22. března 2012 byl ve Sbírce zákonů vyhlášen nový občanský zákoník (dále jen „NOZ“), jako zákon č. 89/2012 Sb., který je základním předpisem tzv. rekodifikace soukromého práva.

   Tato norma, která obsahuje neuvěřitelných 3081 paragrafů, nabývá účinnosti dnem 1. 1. 2014. V této souvislosti lze sice ocenit zásadu autorů, že jeden paragraf obsahuje maximálně dva odstavce a odstavec pak obsahuje maximálně dvě věty, přesto je však rozsah zákona velký a představuje 339 stran Sbírky zákonů. Budoucnost ukáže, jak s výše uvedenou zásadou naloží zákonodárci při případné novelizaci.

   V souvislosti s nabytím účinnosti NOZ dojde ke zrušení 238 stávajících právních norem, mj.:

   Podle důvodové zprávy byl základním obecným ideovým zdrojem NOZ vládní návrh občanského zákoníku bývalého Československa z r. 1937, který však nebyl jako zákon přijat kvůli událostem následujícím po mnichovské dohodě. Poněkud úsměvně pak působí informace, že tento historický návrh vycházel z rakouského obecného zákoníku občanského (ABGB) z roku 1811.

   To je patrné zejména z některých archaických pojmů, které NOZ obsahuje, např.:

   NOZ není vyhrazen pouze fyzickým osobám, upravuje obecně osoby (fyzické podnikatelské i nepodnikatelské, osoby právnické) a jejich zastoupení, dále věci a jejich rozdělení, rodinné právo, absolutní majetková práva (vlastnictví, spoluvlastnictví, věcná práva k cizím věcem, správu cizího majetku a dědické právo), relativní práva, která jsou představována jednotlivými typy smluv a na závěr NOZ obsahuje přechodná a závěrečná ustanovení, která pomohou zakomponovat nové právní vztahy do právních vztahů stávajících.

   Jak je uvedeno výše, bylo v  rámci rekodifikace soukromého práva rozhodnuto o zrušení obchodního zákoníku a integraci soukromého práva do NOZ.

   NOZ se tak stal základem soukromého práva. Podstatná část ustanovení obchodního zákoníku byla zrušena spolu s tímto předpisem, část ustanovení však byla přenesena do NOZ (např. obecná ustanovení o obchodním tajemství, firmě či ustanovení o některých smluvních typech a zajištění závazků).

   Pouze pro právní úpravu obchodních společností a družstev, která je dnes obsažena v druhé části obchodního zákoníku, byl vyhrazen nový zvláštní zákon, a sice zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen ZOK).

   ZOK představuje druhou část rekodifikace soukromého práva, která úzce navazuje na NOZ. Jak vyplývá z výše uvedeného, tento zákon nemá být pokračovatelem obchodního zákoníku, nýbrž zvláštním předpisem, který se zabývá úzce vymezeným okruhem právnických osob – obchodními korporacemi.

   Pod pojem obchodní korporace ZOK zahrnuje všechny formy obchodních společností (společnost s ručením omezeným, akciovou společnost, komanditní společnost, veřejnou obchodní společnost, evropskou společnost a evropské hospodářské zájmové sdružení) a družstev (tedy družstvo v užším smyslu, bytové družstvo, sociální družstvo a evropské družstvo), nicméně jeho úprava dopadá především na tuzemské formy těchto korporací, neboť ty evropské jsou primárně upraveny zvláštními předpisy EU.

   ZOK upravuje základní podmínky fungování obchodních korporací – od jejich založení, přes rozložení vnitřní struktury orgánů, odpovědnosti členů těchto orgánů, činnosti v rámci koncernů až po jejich zrušení. Přesto v jeho textu nenalezneme všechny tyto podmínky. Některé jsou řešeny na obecnější úrovni v NOZ, jiné naopak na úrovni specifičtější ve zvláštních zákonech (např. v zákoně o přeměnách obchodních společností či v zákoně o veřejných rejstřících).

   V reakci na přijetí nového občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích byla Parlamentem schválena tzv. doprovodná legislativa k rekodifikaci soukromého práva, která zahrnuje celou řadu zákonů, včetně všech daňových a pojišťovacích zákonů. Pro naši práci jsou zatím nejdůležitější změny, které přinesly zákony 303/2013 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a zákon 293/2013 Sb., kterým se mění občanský soudní řád. Zákon o změně daňových zákonů byl vydán formou zákonného opatření senátu a čeká v současné době na podpis Prezidenta. Po jeho podpisu musí ještě tento zákon schválit nová Poslanecká sněmovna.