4/ KDY SE BUDE VYSTAVOVAT POTVRZENÍ O ZDANITELNÝCH PŘÍJMECH PLYNOUCÍCH NA ZÁKLADĚ DOHOD O PROVEDENÍ PRÁCE
Podle novelizovaného § 6 odst. 4 zákona o daních z příjmů se od 1. 1. 2014 použije srážková daň pouze u příjmů plynoucích na základě dohody o provedení práce, pokud jejich výše u téhož plátce nepřekročí za kalendářní měsíc částku 10000 Kč a zaměstnanec u tohoto plátce nepodepsal prohlášení k dani. Tito zaměstnanci mají ale možnost použít postup podle § 36 odst. 7 ZDP, který jim umožňuje započíst v daňovém přiznání daň sraženou podle § 6 odst. 4 na jeho daň. Pokud tento postup využijí, „překlasifikuje“ se jim v rámci daňového přiznání srážková daň na daň zálohovou, která se jim může vrátit.
KDO VYUŽIJE TOHOTO POSTUPU?
Tento postup využijí pravděpodobně především poplatníci s nižšími příjmy, kteří u zaměstnavatele, kde mají podepsané prohlášení, nevyužívají plně slevy na dani nebo daňové zvýhodnění na dítě. Např. student má podepsané prohlášení u obchodního řetězce, kam chodí celoročně na brigády a jeho příjem se pohybuje kolem 5000 Kč měsíčně. Kromě toho měl student v průběhu sjednány 3 dohody o provedení práce do 10000 Kč měsíčně. V tomto případě by pro studenta bylo výhodné, aby si od plátce, kde pracoval na dohodu o provedení práce, nechal vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech plynoucích na základě dohod o provedení práce a po skončení roku si podal daňové přiznání, na základě kterého by mu byla srážková daň překlasifikována na zálohovou a tato potom vrácena FÚ.
Tento postup by byl rovněž výhodný např. pro ženu na rodičovské dovolené, která pracuje na zkrácený úvazek u zaměstnavatele, kde má podepsané prohlášení k dani a kromě toho měla sjednanou dohodu o provedení práce do 10000 Kč u jiného zaměstnavatele.
Naopak u zaměstnanců, kteří mají vyšší příjmy a plně čerpají slevy na dani a daňové zvýhodnění, je tento postup naprosto zbytečný, protože by se jim z titulu překlasifikace daně srážkové na zálohovou nic nevrátilo.
PRO KOHO BUDE TŘEBA VYSTAVIT POTVRZENÍ O PŘÍJMECH Z DOHODY O PROVEDENÍ PRÁCE?
Toto potvrzení by se mělo na žádost vystavit všem, kteří měli příjem z dohody o provedení práce zdaněný srážkovou daní (tj. bez podepsaného prohlášení k dani). Zde ale je třeba umět vysvětlit těm, kteří mají vyšší příjmy, že jim tento postup nic nepřinese, protože je jedno jestli zaplatí srážkovou daň 15% nebo zálohovou daň 15%...
Pro ty poplatníky, pro které bude překlasifikace srážkové daně na zálohovou daň výhodná, je třeba potvrzení vystavit na tiskopise MFin 5460/A – vzor č. 1., který je na stránkách Generálního finančního ředitelství.